Archiv aktualit 2015


Dobrovolníci zjišťovali, kolik se v lesích povaluje elektra, chtějí navrhnout řešení

2. 11. 2015


Počítače, telefon, varná konvice i nefunkční zastřihovač na vousy. To jsou předměty, které našli ochránci přírody ze spolku Čisté Beskydy ve Frýdlantě nad Ostravicí v sobotu 17. října, když sbírali odpadky. Společně s městem chtějí najít způsob, jak přimět veřejnost víc třídit odpad.

Monitoring je projektem spolku Čisté Beskydy. Má zmapovat, kolik vysloužilého elektra se povaluje v jedné z nejvíc obydlených a navštěvovaných částí Beskyd. Průzkum organizoval spolek ve spolupráci se společností Asekol, která se recyklací vysloužilého elektra zabývá. „Jedná se o pilotní projekt, který v příštím roce rozšíří do dalších částí Beskyd. Nápad zaměřit se na konkrétní místo co nejdetailněji se zrodil už na jaře při velké uklízecí akci v horách. Našli jsme spoustu elektrospotřebičů, které se dají třídit. Nechápali jsme, proč se chce někomu vláčet s počítačem do potoka, místo, aby ho hodil do sběrné nádoby. Usoudili jsme, že je buď málo sběrných kontejnerů anebo špatná osvěta,“ říká předsedkyně spolku Čisté Beskydy Kateřina Piechowicz.

Nejproblematičtější místa jsou podle ní taková, kde je vysoký porost a kam se dá přijet automobilem. „Nejvíc nálezů se ukrývalo podél řeky Ostravice a taky v okolí chatových osad na Ondřejníku. Uprostřed lesa jsme našli například krabici s použitými vypínači a zásuvkami. U Ostravice se zase povalovalo torzo starého televizoru nebo varná konvice. Spousta vysloužilého elektra ale může být součástí stavebního odpadu, jako například zářivky nebo kabely, za jehož recyklaci nechtěl kdosi platit a vyvezl ho sem se vším, co obsahoval,“ vyjmenovává.

Dobrovolníci své nálezy zvážili, zapsali a odvezli do místního sběrného dvora. Celkově našli necelých 60 kilogramů elektra.


Město dělá, co může, vše je o lidech

Podle starostky Frýdlantu Heleny Pešatové, obec předchází skládkování třeba tak, že spolupracuje se specializovanými firmami nebo neziskovými organizacemi zabývajícími se zpětným odběrem odpadu. Charitativní organizace ADRA rozmístila na území města kontejnery na sběr šatstva. ASEKOL zase červené kontejnery na drobné elektrospotřebiče, které se nacházejí na ul. Bezručova, Janáčkova a Harcovská. „Bohužel se tyto kontejnery často stávají předmětem zájmu zlodějů elektra, kteří je převracejí a poškozují. Už delší dobu hledáme způsoby, jak jim to znesnadnit. V současnosti máme přislíbeno, že tyto kontejnery budou vyměněny za nové typy, které již nelze tak lehce převrhnout a poškodit,“ vysvětluje Helena Pešatová.


Lidé se chtějí vyhnout poplatkům

Během sběrné akce našli dobrovolníci v přírodě nejen elektro, ale například pneumatiky nebo staré gauče. „Viděla jsem asi čtyři, některé už pomalu splývaly s přírodou,“ říká jedna z dobrovolnic Ladislava Skuplíková.

Starostka Pešatová vysvětluje, že například gauče a jiný nábytek nejsou ve sběrném dvoře zpoplatněny. „Občané města, včetně majitelů chat a chalup na našem území, mohou sběrný dvůr využít bezplatně k odkládání elektra, nebezpečných odpadů, biologicky rozložitelných odpadů a objemného odpadu. To jsou například skříně, matrace, kočárky a podobně. Stavební odpady například okna, stavební suť, lze odevzdat do sběrného dvora za úplatu po dohodě s provozovatelem,“ upřesňuje.

A to je zřejmě ten problém. „Když někdo rekonstruuje starý dům, tak má hromadu odpadu, kdy část je stavební suť a část tříditelný materiál. On ví, že by strávil půl dne přebíráním a odvozem, ale stejně by se zbavil jen malé části hmoty. Nestojí mu to za to a radši vyveze na skládku vše,“ myslí si Piechowicz. Přesto podle ní město může třídění napomoci umístěním více kontejnerů do problematických lokalit. Tou je například chatová osada na Ondřejníku.

Frýdlant se o osvětu snaží, jak umí

Přestože se ochránci přírody ze sběru nevrátili s prázdnou, zaslouží obyvatelé Frýdlantu palec nahoru, neboť oproti některým jiným městům v kraji jsou zdejší ilegální úložiště odpadu relativně malá. Helena Pešatová spolupráci s Čistými Beskydami kvituje. „Spolupráci vítám a rádi v ní budeme pokračovat. Osvěta je moc důležitá. A že není zbytečná, dokazuje fakt, že se Frýdlant umístil již třetím rokem na prvním místě v soutěži O keramické sluchátko. Tu již pátým rokem vyhlašuje kolektivní systém ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Soutěž hodnotí výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele,“ vysvětluje.

Frýdlant nad Ostravicí navíc odstartoval 1. října sběr jedlých olejů a tuků.


Nalezené elektro:

televizor, 2 ks počítačů, nefunkční laptop, termostat, rozbité zářivky, pojistky, domovní světla, 3m elektrokabelu, zastřihovač vousů, varná konvice, autorádio, část mobilního telefonu, baterie, hodinový strojek, zásuvky, vypínače a drobné elektro.
Beskydy pod dohledem

29. 7. 2015


Spolu se společností Asekol, která se zabývá zpětným odběrem použitého elektrozařízení, budou Čisté Beskydy od srpna monitorovat část Beskyd a zjišťovat, jak je to s množstvím vysloužilého elektra na nelegálních úložištích odpadu. Jedná se o pilotní studii a jako „testovací“ území jsme si vybrali Frýdlant nad Ostravicí, který patří dlouhodobě mezi nejaktivnější obce z hlediska třídění odpadu. S paní starostkou Helenou Pešatovou jsme dneska probrali, které lokality jsou v této turisticky oblíbené destinaci nejdotčenější a jakým směrem společně ještě víc napnout síly, aby měla osvěta co největší efekt. Zároveň budeme elektro sami sbírat, třídit a odvážet, čímž opět napomůžeme, aby byly Beskydy hezčí. Těšíme se na spolupráci!
Divadélko na Lysé hoře a soutěžní kvízy zpříjemní dětem šlapání do kopce

5. 6. 2015


Vezměte své děti v neděli na Lysou horu. Odměnou jim bude ekologická pohádka, kvízy a prohlídka nové Bezručovy chaty.
Divadelní představení pořádá Národní dům Frýdek-Místek. Jevištěm se stane nově dokončená Bezručova chata na Lysé hoře, která je teprve ve zkušebním provozu. Malí návštěvníci a jejich rodiče si ji mohou prohlédnout ještě dříve, než se otevře veřejnosti.
Divadélko Ententýky uvede od 13 hodin detektivní příběh myšky Klárky a veverky Terky, které budou hledat ztraceného Budulínka. Při pátrání objeví v lese černou skládku. Spolu s dětmi budou řešit otázku, co s ní udělat. V pohádce se děti nejen něco nového naučí, ale i pobaví, zazpívají si a stanou se součástí představení.
Šlapání do kopce dětem i rodičům zpestří spolek Čisté Beskydy. Od 10 do 12 hodin pro děti připravil soutěže a kvízy na odpočívce Lukšinec. Na šikuly čekají pěkné dárečky.

Sportovní den VŠB - úklid Ondřejníku s Čistými Beskydami

6. 5. 2015


Když nás před časem oslovili zaměstnanci z Centra inovací a Podnikatelského inkubátoru Vysoké školy Báňské s tím, že by se chtěli přidat k Jarnímu úklidu Beskyd, potěšilo nás, kam až informace o naší činnosti dolétla. Domluvili jsme se, že spolu vyrazíme na Ondřejník. V rámci Sportovního dne, kdy se celá VŠB-TUO věnovala pohybu, jsme včera vysbírali zelenou a modrou trasu od chaty Solárka až do Kunčic. Děkujeme VŠB-TUO, že jste nás podpořili a dali přednost potu, špíně a žahancům od kopřiv před relaxem. Díky vám je zase další kousek té naší beskydské přírody čistší.
Fotky z úklidu 2015

22. 4. 2015


Fotografie z akce „Poděkuj horám“ najdete zde. Autorem prvních 42 fotografií je Pepe Piechowicz. Děkujeme všem, co ten studený den zachytili svými objektivy.Vylosovali jsme 60 účastníků akce, kteří si mohou přijet pro ceny

20. 4. 2015

Jak jsme slíbili, tak činíme. V tombole se nám sešlo 60 sympatických cen, které věnovali sponzoři a obce. Losovali jsme s paní Monikou Konvičnou, ředitelkou Beskydského informačního centra ve Frýdku-Místku, kde budou ceny od zítřka k vyzvednutí (nám. Svobody, Frýdek-Místek).

První cenu získává Libor Carbol, který sbíral na Morávce. V BIC na něj čeká poukaz na víkend na chatě Lesů ČR (až si jej vyzvedne, nechť nás kontaktuje)

Cenu za nejkurióznější nález si odnese Michal Poledník, který našel v potoce v Malenovicích potápěčské ploutve. Batoh věnovala frenštátská prodejna TOBI SPORT.

Další ceny získávají:

2. Adéla Sikorová 17. Jana Hasalová 32. Marek Balcar 47. Filip Kraus - Lašský sp. klub **
3. Beata Gazdová 18. Martina Vlochnová 33. Veronika Srníčková 48. Marta Juričková **
4. Lucka Friedrichová 19. Veronika Hružíková 34. Mariola Szczerbová 49. Adéla Stuchlíková **
5. Pavel Hradil 20. Zdeněk Kolařík 35. Aleš Čevela 50. Matouš Zita **
6. Marcel Žuška 21. Jakub Stryk 36. Oliver Klimsza 51. Dan Strnadel **
7. Zuzana Hlubková 22. Tomáš Minks 37. Pavel Kokeš 52. Jana Uhrová **
8. Pavel Gazda 23. Alexandra Tomášová 38. Jana Piňosová 53. Daniela Bajtková **
9. Jiří Stibora 24. Marek Michalík 39. Petr Strnad 54. Tomáš Friedrich **
10. Iva Laliková 25. Eva Saganová 40. Barbora Labuzová 55. Iveta Bilová
11. Markéta Valová 26. Martin Šulák 41. Jan Horký 56. Žaneta Veličková
12. Stanislav Kováček 27. Miroslava Seligová 42. Barbara Sembol 57. Martina Dostálová
13. Petr Svoboda 28. Šárka Lukasiková 43. Markéta Ubíková 58. Martin Papřok
14. Halina Stiborová 29. Daniel Činčiala 44. Lukáš Hrtánek * 59. Sabina Maňková
15. Štěpán Knapík 30. Michaela Bražinová 45. Lenka Machů ** 60. Ladislava Skuplíková
16. Ivana Raszková 31. Pavel Urbaczka 46. Jakub Svoják **
*) celé startovné pro jeden tříčlenný tým v závodu Radegastova výzva – k převzetí přímo u pořadatele radegastovavyzva@seznam.cz
**) 40 % sleva na startovné pro jeden tříčlenný tým v závodu Radegastova výzva – k převzetí přímo u pořadatele radegastovavyzva@seznam.czVíc jak 500 lidí čistilo Beskydy. První ročník byl parádní!

19. 4. 2015

Jarní úklid Beskyd, který pořádal spolek Čisté Beskydy, měl navzdory nepřízni počasí velkou účast. Za občasného sněžení uklízelo hory přes 500 lidí, na 15 stanovištích naplnili v součtu asi 15 kontejnerů odpadu.
Nejen sportovci, kteří toto poděkování horám iniciovali, se v sobotu vydali do Beskyd uklidit turistické trasy. Na 14 sběrných místech „fasovali“ pytle na třídění odpadu a vraceli je plné zpět do přistavených kontejnerů. Do přírody se vydali běžci, rodiny s dětmi, ale také například sportovní oddíly a skauti. Na sklonku dne zaplnili cca 15 kontejnerů odpadu. Vyčistili jsme tak velkou část území Beskyd od Třince až do Frenštátu, v neděli pak i území Palkovických hůrek v katastru města Frýdek-Místek.

Dobrovolníci žasli a dívají se jinýma očima
Mnoho lidí nám po akci řeklo, že jim doslova otevřela oči. „Dříve jsem to neviděl, nechápu, jak je to možné. Jsem zděšen,“ řekl běžec Lysacupu Radim Kasalík. Petr Štverka z Běžeckého klubu Kubánkov byl také překvapen, co se v lesích ukrývá: „Po dnešku jsem si výrazně změnil názor na lidi.“

Jsme velmi rádi, že akce něco důležitého sdělila i dětem. „Sbírali jsme na Horečkách. Podařilo se nám nasbírat pytel plastů, pytel směsky a našli jsme i celé kolo od auta s ocelovým ráfkem, které bylo teda fakt těžké, nesli jsme ho dva na násadě od smetáku, kterou jsme v lese také objevili a jako bonus smotané pletivo a neotevřený pytel s travními semeny. Moje neteř Deniska si výlet užila a byla ráda, že se naučila uklízet les a tím pomáhat přírodě,“ napsala nám ještě ten den Blanka Szarzecová. Podobné zprávy jsme dostali od mnoha dalších účastníků a to nás utvrzuje v tom, že jdeme správným směrem.

Kde je největší problém?
Ukazuje se, že tzv. „turistické odpadky“ nejsou až takový problém, jako třeba velkoobjemový odpad. Přesto se na některých místech objevuje. Několik dobrovolníků nám hlásilo, že viděli dítě odhodit například obal od svačiny na zem a rodiče to ignorovali. Stejně tak vidíme jako poněkud nešťastné, že se v turistických místech staví odpadkové koše. Pokud je to nevyhnutelné, měly by být nenápadné a ne propagovat ukládání odpadu v CHKO. Řešením je podle nás především důkladná a důsledná osvěta.

Naproti tomu největší nálezy jsme zaznamenali v chatových oblastech, bez ohledu na lokalitu. Nacházeli jsme stavební suť, vybavení domácnosti, od nábytku až po elektrospotřebiče v různém stadiu rozkladu (počítač, vysavač, televizor, atd). Rovněž jsme dostali mnoho upozornění na místa, ve kterých pracují lesní firmy. Hromadí se tady plné i prázdné PET lahve a obaly od potravin. Problémem jsou i hoteliéři. U nejmenovaného hotelu v Malenovicích byla nalezena hromada prázdných „medíků“ do čaje.

Akce poukázal na velké množství míst, kde se odpad ukládá nelegálně, často i ve vysokých polohách. Některé jsou zde dlouho, jsou částečně zasypané. Dobrovolníci se v sobotu snažili odnést, co mohli, avšak na některá ložiska bude muset přijet speciální technika. I proto jsme si vyžádali gps souřadnice, které pak chceme předat obcím a majiteli pozemku.

Co budeme dělat dál?
Udělali jsme první krok a otevřeli „Pandořinu skříňku“. Tím, že jsme část Beskyd vyčistili, rozhodně nemáme hotovo. Ukazuje se totiž, že Beskydy mají s černými skládkami skutečný problém. Chceme toto téma oživit u příslušných institucí, protože sběr je jen řešením důsledku, nikoliv příčiny. Plánujeme pokračovat v ještě hlasitější kampani a vést diskuzi nejen s veřejností, ale i s úřady.

Chceme se podílet na lepší image Beskyd coby jedinečných sportovních hor, které mají ambici být jednou z nejčistších přírodních lokalit v ČR a udávají tento trend ostatním.

Děkujeme všem, kdo pomohli
Na sběrných místech nám s organizací pomáhali pořadatelé sportovních závodů a sportovní týmy: Tobi sport, Radegastova výzva, Lysacup, Lysohorský čtyřlístek a Ruma sport.

Dále děkujeme Kláře Rampírové, rodině Skuplíkově, paní Tinkové, Vaškovi Tylečkovi, Pavle Zemaníkové, Radkovi Krupovi, Aleně Baranové, Janě Zitové a Petru Misiarzovi.

Zároveň děkujeme organizátorům Peruna a Nezmara, že vyčistili sjezdovku na Javorový, týmu KoJu (Travný), Dobrým hochům z Frýdlantu, skautům z Morávky, Lašskému sportovnímu oddílu, Běžeckému oddílu Kubánkov, týmu ULTRASTA FM, studentům a učitelům ze Střední školy Albrechtova v Českém Těšíně a mnoha dalším, kteří nám pomáhali a samozřejmě obcím, které nám zajistily kontejnery, Lesům ČR a také firmě MamiArt za poskytnutí pytlů.
Odpovědi na nejčastěji kladené otázky:

15. 4. 2015


KAŽDÝ účastník může vyrazit čistit Beskydy KAMKOLIV ho napadne

• symbolickou odměnu a možnost být zařazen do tomboly získá ten, kdo svůj úlovek přinese na jedno z našich 14 SBĚRNÝCH MÍST

• na sběrných místech budeme POUZE V SOBOTU od 9 do 17 hodin

• naši DOBROVOLNÍCI na sběrných místech NEBUDOU nikoho ORGANIZOVAT, ale budou mít základní přehled o tom, kudy už někdo prošel a kde zatím nikdo nesbíral

• ke sběru samozřejmě MŮŽETE využít i VLASTNÍ PYTLE či igelitky

• kdo nic takového doma nemá, může se nejdříve dostavit na sběrné místo, kde bude pytlem vybaven

• rukavice, pracovní oděvy ani jiné ochranné pomůcky neposkytujeme, ale každopádně ty RUKAVICE DOPORUČUJEME

• kdo si dá tu práci a svůj úlovek rovnou při sběru ROZTŘÍDÍ na PLASTY a směsný odpad (případně sklo), získá v našich očích dvojnásobné UZNÁNÍ

TĚŠÍME SE NA VÁS!Čisté Beskydy v Dobrém ránu České televize

15. 4. 2015

Včera si náš spolek pozvali do pořadu Dobré ráno, kde jsme měli prostor hned ve dvou vstupech. Věříme, že jsme diváky nejen pobavili, ale i namotivovali!

14. sběrné místo v Rumasportu

15. 4. 2015

Přátelé, mimo již vyhlášených 13 míst jsme dostali možnost vytvořit ještě 14., a sice na Ostravici, v prodejně Rumasportu, který chce také naši akci podpořit.
Kdo sem dorazí v sobotu v čase od 9 do 17 hodin, dostane pytel na odpadky a kdo ho i naplní, získá naši placku a kávičku od paní Katky Růžičkové navrch. A samozřejmě bude zařazen do slosování.
Rumasport věnuje do tomboly 10 ks čelenek Beskydky, viz skupina na fb Beskydky :)
Rumasport najdete na webu na adrese www.rumasport.cz, prodejna sídlí na Ostravici, č. p. 858, 100 metrů za vjezdem do Ostravice od F-M po pravé straně u cesty.
Termín úklidu – jen pro jistotu!!!

14. 4. 2015

Ještě jednou opakujeme pro všechny, že úklid se koná v sobotu 18. dubna a sběrná místa budou otevřená od 9 do 17 hodin a bude jich celkem 13. Upozorňujeme na to proto, neboť jsme ze začátku počítali i s nedělí, od které jsme pak upustili. Přestože jsme na webu i Facebooku uváděli změnu, možná si všichni nevšimli.
Pakliže někdo nemá jinou možnost než přijít v neděli, a sbírat chce za každou cenu, na sběrná místa nosit odpad může, avšak již zde nebudou „regulovčíci“, kteří dotyčného zapíší do slosování a odmění. Děkujeme za pochopení, snad to všechno hladce zvládneme.

Placka za pytel smetí

13. 4. 2015

Každému, kdo se do úklidu zapojí, jsme slíbili symbolickou odměnu. Tyhle placičky, které vyrobili studenti oboru polygrafie z Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně, dostanete příští sobotu ve sběrných místech, když s námi uklidíte Beskydy. Škola je partnerem naší akce Poděkuj horám a my za bezvadnou pomoc holkám, klukům i učitelům děkujeme. :-)
Instrukce k úklidu – už se to blíží

9. 4. 2015

Přestože to vypadalo, že nám hory zase zapadnou sněhem, předpovědi slibují až dvacetistupňové teploty a my jsme optimisté, že to klapne. Opakujeme tedy potřebné instrukce pro den D.

18. dubna se bude v Beskydech nacházet 13 sběrných míst, zpravidla v údolí mezi vrcholy. Tam mohou lidé odkládat vysbíraný odpad. U každého sběrného místa budou hlídkovat v sobotu od 9 do 17 hodin dobrovolníci, kteří rozdají zájemcům pytle na třídění odpadu. Za odevzdaný sběr pak dostanou sběrači na sběrných místech drobnou pozornost. Je na každém z vás, jakou trasu si zvolíte a kdy v uvedeném časovém rozmezí do sběrného místa přijdete. Můžete si vybrat jakékoliv sběrné místo.

Všechny chceme odměnit, byť jen symbolicky. Nechali jsme vytisknout pohlednice a placky na památku. Vnímáme, že když už se někdo nezištně zapojí, tak mu patří osobní uznání. Kromě toho budeme účastníky úklidu na sběrných místech zapisovat a zařazovat do slosování o ceny. To se uskuteční v pondělí 20. dubna v Beskydském informačním centru v Místku, které je partnerem akce. Losovat budeme s paní ředitelkou Monikou Konvičnou a výsledky ještě ten den zveřejníme na internetových stránkách.

Hlavní cenu – víkendový pobyt na horské chatě, věnovaly Lesy ČR.

Další drobné předměty darovaly obce. Kromě toho čeká na účastníky jedna speciální – sportovní batoh od frenštátské firmy Tobi sport. Získá ji nálezce nejkurióznějšího předmětu, který během úklidu najdete a přinesete nám ho. Prodejna Tobi sport věnovala do slosování také další sympatické ceny pro sportovce.

Budeme také moc rádi, když nám z „výletu“ pošlete fotky, které pak rádi zveřejníme. Posílat je můžete na adresu katerina@cistebeskydy.cz

Seznam sběrných míst v Beskydech pro 18. duben: u restaurace Žabárna (Frenštát), na vrcholu Velkého Javorníku, v Trojanovicích pod lanovkou na Pustevny, Čeladná - u kapličky (poblíž restaurace U Holubů), rozcestí pod Skalkou, parkoviště u Opičárny (Ostravice), parkoviště u Rajské boudy (Malenovice), parkoviště u správy Lesů ČR v Krásné, na parkovišti Visalaje, parkoviště Morávka -Lipový, Tyra (točna), Oldřichovice pod lanovkou na Javorový, chata Slavíč.

Děkujem všem, kdo se zapojí, jednotlivcům i skupinám a zejména pak sportovním klubům a pořadatelům sportovních závodů, kteří nám pomáhají i s organizací.

Díky: Tobi sport Frenštát, Radegastova výzva, Dobří hoši frýdlantští, Lysacup, Lysohorský čtyřlístek, KoJu team, Lašský sportovní klub, spolek Pro Vratimov, závody Skymaraton Perun a ultramaraton Nezmar, Běžecký oddíl Kubánkov.

AŤ ŽIJE BESKYDSKÝ KMEN, JEHOŽ JSME VŠICHNI SOUČÁSTÍ.Co říká stará pravda?

9. 4. 2015

Stará pravda říká, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. Na tento „trest“, za který děkujeme frenštátskému TOBI sportu, si může brousit zuby nálezce nejkurióznějšího odpadku v beskydských kopcích. Ale ať nikoho nenapadne podvádět a přinést nám třeba kukačky z obýváku...
Mapa sběrných míst

2. 4. 2015

Naše akce Poděkuj horám se kvapem blíží a získává čím dál konkrétnější obrysy. Takto vypadá aktuální seznam oficiálních sběrných stanovišť.

Hledáme dobrovolníky

24. 3. 2015

Třinec, Horní Lomná, Morávka, Krásná, Ostravice, Malenovice, Čeladná, Trojanovice a Frenštát p. R. - všechny tyto obce a města se zapojí do naší kampaně Poděkuj horám a přistaví nám na víkend 18. a 19. dubna kontejnery na odpad na cca 15 místech! Vzhledem k tomu, že je Vás stále víc, kdo jste se rozhodli pomoci a zapojit se do Jarního úklidu Beskyd, usoudili jsme, že sobota 18. dubna bude jako sběrný den až až a neděli budeme už jen vážit, svážet a vyhodnocovat. Doufáme, že to zvládneme, ale s Vámi všemi o tom nepochybujeme! Tak velký ohlas naprosto předčil naše očekávání! Zároveň přidáváme skromnou prosbu - kdybyste neměli v sobotu 18. dubna co dělat a chtěli nám pomoci s organizací a být jedním z "regulovčíků" na sběrných místech, pište na adresu katerina@cistebeskydy.cz
Máme další partnery a příznivce, jste skvělí!

13. 3. 2015

Přípravy Velkého jarního úklidu Beskyd (18. a 19. dubna) jsou v plném proudu a už teď můžeme říci, že to bude velká akce! Píše nám mnoho dobrovolníků, že se chtějí zapojit a ozývají se nám také organizátoři dalších závodů, kteří by rádi přiložili ruku k dílu. V tuto chvíli jsme již domluvili 12 sběrných míst po celé délce Beskyd, mapku zveřejníme příští týden, čekáme ještě na potvrzení dvou obcí.

Do akce se přihlásili již tito organizátoři běžeckých závodů v Beskydech a sportovní týmy. Pomohou nám koordinovat úklid v těchto oblastech:
Ultramaraton Nezmar a Skymaraton Perun – Javorový, Ostrý
Běžecký klub Kubánkov - Palkovické hůrky
KoJu team - běžci z Beskyd - Travný
Lysohorský čtyřlístek a Lysacup – Lysá hora
Tobi sport Frenštát p. R. – Javorník
Radegastova Výzva – Pustevny a Radhošť


V tuto chvíli domlouváme pokrytí Smrku a také stále hledáme skupinku nadšenců, kteří nám pomohou s koordinací sběrného místa na Pindule a pozvou lidi na Javorník. Pokud byste měli chuť se zapojit, pište nám na adresu katerina@cistebeskydy.cz

Tento výčet ještě zřejmě nebude konečný. Do seznamu nám pravděpodobně přibudou i Palkovické hůrky, na které si „brousí zuby“ běžecký klub Kubánkov. :-)

Jsme rádi, že již spolupracujeme s obcemi Trojanovice, Čeladná, Ostravice, Morávka, Třinec a Holní Lomná. Dále jednáme s Frýdkem-Místkem a Krásnou.

Přesto, že jsme původně zvažovali registrační systém, nakonec jsme od této myšlenky ustoupili, jelikož Vás nechceme svazovat a omezovat. Sledujte ale naše webové stránky a Facebook, kde Vás budeme vyzývat k navštívení konkrétních lokalit, o kterých si budeme myslet, že jsou málo pokryté.

Odpadky můžete sbírat do vlastních tašek, ale zároveň je pro vás budeme mít k dispozici na sběrných místech. Bude báječné, když se vám podaří všechny poklady nejen najít, ale také roztřídit. Ve chvíli, kdy odpad na sběrném místě odevzdáte, budete odměněni malou památkou a zařazeni do slosování v tombole. Do tomboly věnují dárky zapojené obce a instituce. Tombolu budeme losovat v následujícím týdnu ve spolupráci s BIC.

Rekapitulace
Jarní úklid se koná 18. a 19. dubna v Beskydech
Trasu si zvolí každý sám, v údolích budou svozová místa, kde se bude odpad odevzdávat.
Výměnou za pytel pokud možno vytříděného odpadu obdrží každý malou pozornost na památku a bude zařazen do slosování v tombole.
Hlídky budou na svozových místech od 9.00 do 18.00 hod.
Nejkurióznější kousek v nálezech dobrovolníků bude oceněn speciální cenou.
Výsledky tomboly vyhlásíme v následujícím týdnu ve spolupráci s Beskydským informačním centrem.
Uklidili jsme Lukšinec

9. 3. 2015

Bylo pěkné nedělní odpoledne. Lidí se na Lysé zase sešlo dost. Vyrazila jsem nahoru s dcerou Katkou, která každou chvilku trvala na přestávce. Přístřešek na Lukšinci byl obsazený. Občerstvovala se tu početná rodina. Tak jsme pokračovaly k vrcholu a sváču si daly až v Šantánu. Dolů jsme to vzaly svižně, až jsme měly problém to ubrzdit. „Kouknem se, co tu po nich zbylo,“ říkám Kačce, když jsme opět míjely Lukšinec. Ze země se na mě šklebila roztržená igelitka nacpaná až po okraj obaly od oplatků, PET lahví, ale i energetických gelů. Jakoby tady jezdila nějaká popelářská služba. A jakoby byli všichni ti, co to tady odložili, po lobotomii.

Začala jsem to sbírat, Káča mi pomáhala. Lidi chodili, a koukali. Mlčeli. Přesypaly jsme to do větší tašky. V tu chvíli se k nám blíží asi desetiletý chlapec, který sem právě „doklouzal“ na igelitovém pytli. Na rovince už mu to nejelo, tak ho chtěl někam odložit. Už už mi ho strkal pod ruce, když ho okřikl jeho otec: „Tam ne, vyhodíš ho někam v údolí.“ Můj a pánův pohled se letmo potkaly a v tom jeho se zračil pocit trapnosti. Jsem si jistá, že tenhle záchvěv pocítilo minimálně deset lidí, které jsme potkaly.

Možná to ovlivnilo jen jednoho z nich, ale vyvolávat tenhle stud se nám docela líbilo. Nás to totiž nic nestojí a pocit je to krásný. Katka a Katka
Už jsme v novinách!

6. 3. 2015

Už jsme v novinách. To je dobře, protože smyslem není jen uklidit, ale hlavně rozjet kampaň a nasadit co největšímu množství lidí do hlav tu správnou myšlenku!
Jarní úklid, podrobnosti

6. 3. 2015

Přátelé, velký jarní úklid Beskyd dostává jasnější obrysy. V tuto chvíli jsme již dohodnutí s obcemi Trojanovice, Čeladná, Ostravice, Morávka a městem Třinec na spolupráci (poskytnou kontejnery na začátky výstupových turistických tras - místa upřesníme).

Do spolupráce s námi se připojili pořadatelé prestižních závodů v Beskydech jako je sky Maraton Perun, ultramaraton Nezmar, Lysohorský čtyřlístek, Lysacup a Radegastova výzva. Každý si vezme "do parády" jeden nebo dva kopce. V tuto chvíli ještě hledáme "patrona" pro Travný a Javorník.

V příštím týdnu budeme jednat s dalšími obcemi, abychom pokryli celý hlavní hřeben Beskyd. Jakmile budeme mít vše dojednané, zveřejníme mapku sběrných míst.

Každého, kdo se zapojí, chceme odměnit symbolickým dárečkem a zařadit do slosování o ceny, které uděláme v týdnu po ukončení akce. Ještě řešíme, kde, ale pravděpodobně to provedeme komorně a pak vyhlásíme na internetu, jelikož si myslíme, že se vám nebude chtít jezdit v neděli večer na jedno místo.

Rovněž řešíme způsob, jak vás všechny rovnoměrně rozmístit, abyste si "nelezli" do zelí :). Ustoupili jsme od myšlenky vás elektronicky registrovat, avšak na facebooku připravíme alespoň anketu, abychom měli představu, kam se chystáte a podle toho budeme vědět, kam přidat posilu a kde můžeme ubrat.

Abychom Vás mohli slosovat a zpracovat statistiku, dostanete každý na sběrném místě lísteček, do kterého vyplníte jméno a adresu.

Třídící pytle budeme mít pro vás k dispozici právě na těchto sběrných místech, případně na chatách na vrcholech, to upřesníme.

Dejte nám dva týdny čas na doladění akce, budeme Vás o dalších detailech informovat.
Díky za přízeň a ať žijou Čisté Beskydy!Poděkujte s námi horám úklidem!

2. 3. 2015

Máte rádi hory? Tak jim poděkujte a zapojte se do Jarního úklidu, který se uskuteční v sobotu 18. a v neděli 19. dubna. Iniciátorem úklidu je spolek Čisté Beskydy spolu s organizátory běžeckých závodů v Beskydech.

V plánu máme vyčistit od odpadků turistické trasy na hlavních beskydských vrcholech. Už nyní jsme dohodnutí na spolupráci s organizátory Lysacupu a Lysohorského čtyřlístku a dále závodů Peruna a Nezmara, kteří nám pomohou s organizováním úklidu na konkrétních úsecích.

Věříme, že když půjdou ostatním příkladem právě sportovci, zapálí i ostatní.

Jsme rádi, že jsme vzbudili nadšení a chuť spolupracovat u starostů obcí v podhůří Beskyd, které nyní postupně oslovujeme.

Pro všechny, kdo se do úklidu zapojí, máme maličký dárek a taky los do tomboly, která bude součástí oficiálního vyhlášení výsledků akce po jejím ukončení.

Více info čekejte v následujících dvou týdnech, kdy dodáme mapku s místy svozu odpadků i informaci o závěrečném vyhlášení.

Velký jarní úklid Beskyd

19. 2. 2015

V dubnu připravujeme velký jarní úklid Beskyd. Účastníci se do něj budou moci přihlásit prostřednictvím elektronického formuláře, který bude spuštěn 1. března. Nejlepší sběrači budou oceněni věcnými cenami. Podporu přislíbily také Lesy ČR, které vítězi věnují odměnu v podobě pobytu na horské chatě. Bližší informace zveřejníme již brzy.Letem světem okolo přehrady

15. 11. 2014

Po žluté trase z Lysé na Šance moc turistů nechodí a prý je tam čisto. Binec jsme sbírali už za tmy a s čelovkami, ale i tak jsme dolů k autu přinesli tři igelitky. Jako bonus jsme našli dvě vratné lahve. Výtěžek z uklízecí akce činil 6 Kč!
Na chlebovické rozhledně

19. 10. 2014

Výletníkům, kteří si dneska vyšli na chlebovickou rozhlednu posvačit, jsme možná zkazili chuť, když jsme jim ukázali plné tašky odpadků, které jsme vysbírali z červené značky pod křížem a na okruhu okolo Kabátice. Nacucaná plína, vložky, petky a spousty obalů od odpadků. Na jednom místě jsme strávili víc času, když jsme sbírali "mlíko", které se používalo ještě za socialismu. Jirka pak ještě vyčistil ohniště na parkovišti pod Barborkou. Odnášel flašky, botu i kus blatníku....Dívala jsem se na obličeje těch turistů a říkala si, který z nich je jedno z těch čuňat. Všichni vypadali jako spořádaní lidé. Kdo to teda dělá?

© 2014 Všechna práva vyhrazena.
Design by HVD.