Archiv aktualit 2016
Uklízelo tisíc lidí. Dvakrát víc než vloni

25. 4. 2016


Druhý ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech „Poděkuj horám“, kterou pořádá spolek Čisté Beskydy, přilákal do lesů tisícovku lidí. Vysbírali přes 20 kontejnerů odpadu.

Stálo to za to, díky, že jste nám otevřeli oči. Netušili jsme, co všechno se v lese skrývá. Musíme šířit osvětu, kde se dá, shodovali se všichni, kdo se zapojili do sběru. Přišli zejména nadšení turisté, ale i elitní sportovci. Řada účastníků zapojila i své děti, které bavilo objevování „pokladů“ v lese asi nejvíc. Odpadky sbírali účastníci do pytlů, které jim na 14 sběrných místech rozdávali organizátoři akce.

V pytlích končil nejčastěji plast, plechovky, elektro-odpad. Sběrači přinášeli do kontejnerů i předměty, které byly v takovém stadiu rozkladu, že nebylo poznat, k čemu kdysi sloužily. Některé do přírody zcela vrostly. Jako například, boty, dětská vanička nebo sklenice, ve které vyklíčily kapradiny. Někteří sběrači byli tak aktivní, že sbírali vše, co našli. Například spacák, který pár chvil před tím opustil tramp, který si šel jen odskočit. Toto nedorozumění se však brzy vysvětlilo. Nejkurioznější nález našla na Visalajích Adriana Pagáčová – skleněnou skládku. V desítkách sklenic byly uskladněny léky. Nález bude oznámen i správci pozemku. Nálezkyně tak získává cenu za nejkurióznější nález – trekkingové hole značky Fizan, které věnovala sportovní speciálka TOBI sport Frenštát.

Veškerý vysbíraný odpad ze sběrných míst svážely obce nebo provozovatelé rekreačních areálů na skládku.

Máme radost, že se do sběru zapojily celé skupiny lidí – skauti, školy, firmy, ale třeba také klienti zařízení Renarkon na Čeladné. Čeladná byla celkově pro sběrače nejpřitažlivější lokalitou. Pytel si tady vyzvedlo 200 lidí, kteří zamířili na Smrk nebo přes Stolovou na Pustevny a do Trojanovic.

Za vynaložené úsilí získal každý sběrač malou pozornost na památku, dospělí dostali kupón na pivo, které věnoval pivovar Vojkovický koníček. Zájemci pak byli zařazeni do slosování v tombole, které se uskutečnilo na Čeladné na Afterparty Čistých Beskyd, jež byla součástí celodenního programu.

O jedinečnou atmosféru na tomto happeningu se postaraly 4 kapely (Humbug, Čadi, David Stypka a přátelé a Los Pedros) a tanečnice Zehir. Nechybělo dobré jídlo, ani dětský program. Tuto kulturní tečku spojenou s vyhlášením výsledků sběrné akce pořádal spolek Čisté Beskydy poprvé, protože jsme přesvědčení, že si tu radost dobrovolníci zaslouží. Festival se nám podařilo zrealizovat i díky vydatné podpoře obce Čeladná, zejména děkujeme paní místostarostce Věře Golové a panu starostovi Pavolu Lukšovi.

Letos akci podpořily i firmy, které nejen přispěly finančně, ale podílely se na organizaci sběrných míst. Na Cyrilce rozdávali pytle, koláče, bonbóny a náramky zaměstnanci společnosti RPG Byty, na Visalajích přiložili ruku k dílu zaměstnanci společnosti Bonatrans. Je skvělé, že pojem společenská odpovědnost firem, umějí někteří přenášet do praxe a není jen pojmem v manažerské příručce.

Nasazení všech dobrovolníků ocenil hlavní správce Lesů České republiky Tomáš Peka i zástupce Biskupských lesů Jaroslav Štefek. Obě organizace věnovaly do tomboly hlavní ceny – pobyty na horských chatách a potvrdily, že se těší na spolupráci se spolkem Čisté Beskydy i příští rok.

Velkou službu pro nás udělala rovněž firma MAMI Art, která nám věnovala 2500 pytlů na odpadky a pomohla nám s propagací.

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří neseděli v sobotu doma a věnovali svou energii přírodě a lesu, jmenovitě:
Pavlu Kundrátovi z Tobi sport Frenštát - za organizaci dvou sběrných míst na Javorníku a cenu pro nejkurioznější nález
Petru Filipcovi, pořadateli závodu Radegastova Výzva - za organizaci sběrného místa v Trojanovicích
Kláře Žákové a Pustevnám s.r.o. - za podporu na horní stanici lanovky a jízdy pro sběrače zdarma
Zaměstnancům spol. RPG Byty (Martinu Rážovi, Karin Vališové, Karle Tešnarové, Zdeňkovi Horníčkovi) - za koordinaci sběrného místa na Čeladné
Tereza Machové a restauraci Skalka - za koordinaci sběrného místa v Kunčicích.
Pavlovi Hradilovi a panu Mikeskovi ze SKI Opálená - za koordinaci sběrného místa na Opálené
Pavle a Aničce Zemaníkové + Rodině Římánkových - za hlídkování na Smrkovce
Tomovi Skotnicovi a hotelu Sepetná - za organizaci sběrného místa a ceny v tombole (Ostravice)
Márovi Causidisovi - za motivování lidí ke sběru v Malenovicíchv
Simoně Andělové - za koordinaci místa na Visalajích
Aleně Baranové a Janě Zitové - za koordinaci úklidu na Morávce
Tomáši Krupovi a chatařům z Prašivé - za zajištění zázemí na Prašivé
Honzovi Hurtovi - za koordinaci úklidu pod Javorovým
Tomovi Skuplíkovi - za zajištění sběrného místa v Tyře
Petrovi Štverkovi a Běžeckému klubu Kubánkov za úklid Palkovických hůrek
Michalovi Popieluchovi za pomoc s grafikou a fotoreportáž
Milanovi Andělovi za všechno možné
Liboru Uhrovi za technické zázemí a pomoc při propagaci i sběru samotném
Evě Teperové za pomoc s organizací afterparty
Danuši Tinkové za vynikající koláčky
Davidovi Sejkorovi za pomoc s propagací sponzorů a organizací akce
kapelám Humbug, Čadi, Davidovi Stypkovi a Bandjeez a Los Pedros
A v neposlední řadě díky především Jirkovi Piechowiczovi a Laďce Skuplíkové,
kteří jsou hlavou, rukama i nohama spolku.


Katka Piechowicz, předsedkyně
Po práci legraci

14. 4. 2016


Až budete mít 23. dubna hotovo, zveme Vás všechny na Čeladnou.Děkujeme všem, kdo nás podpořili, kdo podpořili dobrou věc!

5. 4. 2016
Informace k akci Poděkuj horám, aneb Velký jarní úklid Beskyd II

30. 3. 2016


Úklidová sobota, kterou pořádá již druhým rokem spolek Čisté Beskydy, bude letos opět probíhat po celé délce beskydského pohoří, novinkou v programu je ekologický festiválek na Čeladné, který bude odměnou pro všechny sběrače.

Sběrných míst je letos opět 14 a budou otevřena od 9 do 15 hodin. Zájemci si zde mohou vyzvednout pytel na odpad a na kterémkoliv z nich ho pak odevzdat. Stejně jako vloni, tak i letos budou organizátoři sběrače zapisovat do slosování o ceny v tombole. Všichni také dostanou malou pozornost. Každý dospělý sběrač navíc obdrží poukázku na jedno pivo od pivovaru Koníček. Sběrná místa budou obsluhovat sportovci, manažeři, někde si je vzali za své majitelé turistických chat. Ti lákají lidi třeba tak, že jim budou nalévat teplý čaj zdarma. Sběrná místa budou nově zřízena například na chatě Prašivá, u střediska Sepetná na Ostravici, na Opálené pod Ondřejníkem nebo u restaurace Skalka v Kunčicích pod Ondřejníkem. Sběrná místa ve Frenštátě bude tradičně koordinovat sportovní speciálka Tobi sport. Ať už se rozhodnete navštívit kterékoliv z těchto míst, můžete si být jisti, že tam bude milý a usměvavý člověk, kterému jde o to samé, o co vám. :-)

Poté, co se sběrná místa uzavřou, jsou všichni zváni na ekologický festiválek na Čeladnou, kde bude připraven bohatý hudební program. Chtěli jsme tu jedinečnou euforickou náladu, která vloni mezi sběrači panovala, ještě chvíli podržet a všechny z vás, kteří jste naprosto úžasní a skvělí, pozvat na jedno místo, kde na ně bude čekat odměna. Kapely Čadi, Los Pedros, Humbug a zpěvák David Stypka přijedou a zahrají zdarma, což je zase jejich přispění k dobré věci. Realizaci festivalu výrazně podpořila společnost RPG Byty, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v kraji, a také obec Čeladná a Lesy ČR. Významně se na akci podílí i další sponzoři, jako jsou například firmy BONATRANS nebo MamiArt. Ty přispívají nejen finančně, ale ruku k dílu přiloží i jejich zaměstnanci.

Tombola se bude losovat v průběhu večera, hlavní ceny věnovaly Lesy ČR a Biskupské lesy – pobyty na jejich rekreačních horských chatách. Speciální cenu od firmy Tobi sport získá stejně jako vloni nálezce nejkurióznějšího předmětu. Další drobné předměty do tomboly darují i obce nebo hoteliéři. Velké díky patří zapojeným obcím, které následně zajistí svoz odpadu.

Mapku se sběrnými místy zveřejníme 14 dní před akcí.

Do kampaně se zapojila řada sportovních osobností, jako jsou například dva skvělí trailoví běžci Marek Causidis či Jan Zemaník.

Seznam sběrných míst:

Frenštát - restaurace Žabárna, na vrcholu Velkého Javorníku
Trojanovice - pod lanovkou na Pustevny
Čeladná - Cyrilka (u kapličky poblíž restaurace U Holubů)
Kunčice p. O. - Restaurace Skalka, SKI areál Opálená
Ostravice - Smrkovka - parkoviště pod chatou Skalka, Sepetná
Malenovice - Parkoviště u Rajské boudy
Krásná - Visalaje
Morávka - parkoviště Morávka -Lipový
Vyšní Lhoty - Chata Prašivá
Oldřichovice - Pod lanovkou na Javorový
Tyra - TočnaPřípravy na další ročník Jarního úklidu Beskyd

14. 3. 2016


Milí přátelé Beskyd, přípravy na další ročník Jarního úklidu Beskyd jsou plném proudu a brzy Vás tady začneme zahlcovat spoustou informací. V tuto chvíli Vám můžeme prozradit, že:

1) Termín je stanoven na sobotu 23. dubna

2) rozsah a plán stanovišť zůstává podobný (mapku zveřejníme do konce března)

3) NOVINKA - podle hesla "po práci legraci" jsme si řekli, že se všichni musíme ocenit, a proto připravujeme tentýž den ekologický festiválek na Čeladné, kde na Vás čeká hudební program, nějaké dobroty a tombola (díky vynikající spolupráci obce máme super zázemí i krytou variantu pro případ deště)

4) Do tomboly nám přislíbily Lesy ČR i Biskupské lesy pobyty na jejich horských chatách

5) Novým a hrdým partnerem akce se stává Pivovar Koníček, který přislíbil masivní podporu.

6) I letos dostane každý zapojený maličký dárek, a to hlavně díky podpoře sponzorů, kteří nám pomohli pokrýt výdaje i s festiválkem (RPG Byty a Bonatrans Bohumín)

Ladíme, zařizujeme a těšíme se na Vás!

© 2014 Všechna práva vyhrazena.
Design by HVD.