Poděkuj horám


 

Doplň tým našich dobrovolníků

3. 5. 2017


Chceš se stát součástí našeho týmu a odnést si kromě dobrého pocitu i unikátní triko s beskydským motivem? Hodilo by se nám ještě pár komunikativních srdcařů pro koordinaci sběrných míst v okolí Lysé hory a Javorového, tak pošli mail na katerina@cistebeskydy.cz a my se ozveme. Dík!

 1. Javorník - Hospůdka Na Žabárně
 2. Trojanovice - dolní stanice lanovky
 3. Ondřejník - Areál Opálená
 4. Čeladná - Cyrilka
 5. Ostravice - Smrkovka - parkoviště
 6. Ostravice - trafostanice u Sepetné
 7. Malenovice - Rajská bouda - parkoviště
 8. Visalaje - parkoviště
 9. Morávka - Malý Lipový u sběrného dvora
 10. Chata Prašivá - Vyšní Lhoty
 11. Třinec-Oldřichovice - parkoviště u lanovky


Blíží se již třetí ročník nejrozsáhlejší úklidové práce

20. 3. 2017


Spolek Čisté Beskydy pořádá 27. května již třetí ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech, která nese název "Poděkuj horám". Vloni přilákal do lesů tisícovku lidí. Vysbírali přes 20 kontejnerů odpadu.

Zatímco předchozí ročníky se odehrály v chladných dubnových dnech, letošní ročník se organizátoři rozhodli posunout blíže k létu. Rozsah Cílem je přilákat na 11 sběrných míst v Beskydech alespoň patnáct stovek lidí. Dobrovolníci, kteří se dostaví na sběrná místa v čase mezi 9 a 15 hodinou, dostanou pytle, které již tradičně věnuje firma MamiArt, a mohou vyrazit libovolným směrem. Veškerý vysbíraný odpad ze sběrných míst svezou obce nebo provozovatelé rekreačních areálů na skládku. Za vynaložené úsilí získá každý sběrač malou pozornost na památku, dospělí i letos obdrží kupón na pivo, které věnoval pivovar Vojkovický koníček. Zájemci budou opět slosování v tombole, které se uskuteční na Čeladné, na Beskydské party Čistých Beskyd, která bude díky vstřícnosti místního vedení obce stejně jako vloni příjemnou tečkou za celodenní prací dobrovolníků a od 16 hodin nabídne pestrý hudební program. Speciální cenu dostane také nálezce nejkurióznějšího předmětu, který věnovala sportovní speciálka TOBI sport z Frenštátu.

Akce může proběhnout v takovém rozsahu především díky generálnímu partnerovi, kterým je společnost RESIDOMO a hlavním partnerům, kterými jsou Bonatrans Group, Lesy ČR, Čeladná a MamiArt.
Uklízelo tisíc lidí. Dvakrát víc než vloni

25. 4. 2016


Druhý ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech „Poděkuj horám“, kterou pořádá spolek Čisté Beskydy, přilákal do lesů tisícovku lidí. Vysbírali přes 20 kontejnerů odpadu.

Stálo to za to, díky, že jste nám otevřeli oči. Netušili jsme, co všechno se v lese skrývá. Musíme šířit osvětu, kde se dá, shodovali se všichni, kdo se zapojili do sběru. Přišli zejména nadšení turisté, ale i elitní sportovci. Řada účastníků zapojila i své děti, které bavilo objevování „pokladů“ v lese asi nejvíc. Odpadky sbírali účastníci do pytlů, které jim na 14 sběrných místech rozdávali organizátoři akce.

V pytlích končil nejčastěji plast, plechovky, elektro-odpad. Sběrači přinášeli do kontejnerů i předměty, které byly v takovém stadiu rozkladu, že nebylo poznat, k čemu kdysi sloužily. Některé do přírody zcela vrostly. Jako například, boty, dětská vanička nebo sklenice, ve které vyklíčily kapradiny. Někteří sběrači byli tak aktivní, že sbírali vše, co našli. Například spacák, který pár chvil před tím opustil tramp, který si šel jen odskočit. Toto nedorozumění se však brzy vysvětlilo. Nejkurioznější nález našla na Visalajích Adriana Pagáčová – skleněnou skládku. V desítkách sklenic byly uskladněny léky. Nález bude oznámen i správci pozemku. Nálezkyně tak získává cenu za nejkurióznější nález – trekkingové hole značky Fizan, které věnovala sportovní speciálka TOBI sport Frenštát.

Veškerý vysbíraný odpad ze sběrných míst svážely obce nebo provozovatelé rekreačních areálů na skládku.

Máme radost, že se do sběru zapojily celé skupiny lidí – skauti, školy, firmy, ale třeba také klienti zařízení Renarkon na Čeladné. Čeladná byla celkově pro sběrače nejpřitažlivější lokalitou. Pytel si tady vyzvedlo 200 lidí, kteří zamířili na Smrk nebo přes Stolovou na Pustevny a do Trojanovic.

Za vynaložené úsilí získal každý sběrač malou pozornost na památku, dospělí dostali kupón na pivo, které věnoval pivovar Vojkovický koníček. Zájemci pak byli zařazeni do slosování v tombole, které se uskutečnilo na Čeladné na Afterparty Čistých Beskyd, jež byla součástí celodenního programu.

O jedinečnou atmosféru na tomto happeningu se postaraly 4 kapely (Humbug, Čadi, David Stypka a přátelé a Los Pedros) a tanečnice Zehir. Nechybělo dobré jídlo, ani dětský program. Tuto kulturní tečku spojenou s vyhlášením výsledků sběrné akce pořádal spolek Čisté Beskydy poprvé, protože jsme přesvědčení, že si tu radost dobrovolníci zaslouží. Festival se nám podařilo zrealizovat i díky vydatné podpoře obce Čeladná, zejména děkujeme paní místostarostce Věře Golové a panu starostovi Pavolu Lukšovi.

Letos akci podpořily i firmy, které nejen přispěly finančně, ale podílely se na organizaci sběrných míst. Na Cyrilce rozdávali pytle, koláče, bonbóny a náramky zaměstnanci společnosti RPG Byty, na Visalajích přiložili ruku k dílu zaměstnanci společnosti Bonatrans. Je skvělé, že pojem společenská odpovědnost firem, umějí někteří přenášet do praxe a není jen pojmem v manažerské příručce.

Nasazení všech dobrovolníků ocenil hlavní správce Lesů České republiky Tomáš Peka i zástupce Biskupských lesů Jaroslav Štefek. Obě organizace věnovaly do tomboly hlavní ceny – pobyty na horských chatách a potvrdily, že se těší na spolupráci se spolkem Čisté Beskydy i příští rok.

Velkou službu pro nás udělala rovněž firma MAMI Art, která nám věnovala 2500 pytlů na odpadky a pomohla nám s propagací.

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří neseděli v sobotu doma a věnovali svou energii přírodě a lesu, jmenovitě:
Pavlu Kundrátovi z Tobi sport Frenštát - za organizaci dvou sběrných míst na Javorníku a cenu pro nejkurioznější nález
Petru Filipcovi, pořadateli závodu Radegastova Výzva - za organizaci sběrného místa v Trojanovicích
Kláře Žákové a Pustevnám s.r.o. - za podporu na horní stanici lanovky a jízdy pro sběrače zdarma
Zaměstnancům spol. RPG Byty (Martinu Rážovi, Karin Vališové, Karle Tešnarové, Zdeňkovi Horníčkovi) - za koordinaci sběrného místa na Čeladné
Tereza Machové a restauraci Skalka - za koordinaci sběrného místa v Kunčicích.
Pavlovi Hradilovi a panu Mikeskovi ze SKI Opálená - za koordinaci sběrného místa na Opálené
Pavle a Aničce Zemaníkové + Rodině Římánkových - za hlídkování na Smrkovce
Tomovi Skotnicovi a hotelu Sepetná - za organizaci sběrného místa a ceny v tombole (Ostravice)
Márovi Causidisovi - za motivování lidí ke sběru v Malenovicíchv
Simoně Andělové - za koordinaci místa na Visalajích
Aleně Baranové a Janě Zitové - za koordinaci úklidu na Morávce
Tomáši Krupovi a chatařům z Prašivé - za zajištění zázemí na Prašivé
Honzovi Hurtovi - za koordinaci úklidu pod Javorovým
Tomovi Skuplíkovi - za zajištění sběrného místa v Tyře
Petrovi Štverkovi a Běžeckému klubu Kubánkov za úklid Palkovických hůrek
Michalovi Popieluchovi za pomoc s grafikou a fotoreportáž
Milanovi Andělovi za všechno možné
Liboru Uhrovi za technické zázemí a pomoc při propagaci i sběru samotném
Evě Teperové za pomoc s organizací afterparty
Davidovi Sejkorovi za pomoc s propagací sponzorů a organizací akce
kapelám Humbug, Čadi, Davidovi Stypkovi a Bandjeez a Los Pedros
A v neposlední řadě díky především Jirkovi Piechowiczovi a Laďce Skuplíkové,
kteří jsou hlavou, rukama i nohama spolku.


Katka Piechowicz, předsedkyně
Po práci legraci

14. 4. 2016


Až budete mít 23. dubna hotovo, zveme Vás všechny na Čeladnou.Děkujeme všem, kdo nás podpořili, kdo podpořili dobrou věc!

5. 4. 2016
Informace k akci Poděkuj horám, aneb Velký jarní úklid Beskyd II

30. 3. 2016


Úklidová sobota, kterou pořádá již druhým rokem spolek Čisté Beskydy, bude letos opět probíhat po celé délce beskydského pohoří, novinkou v programu je ekologický festiválek na Čeladné, který bude odměnou pro všechny sběrače.

Sběrných míst je letos opět 14 a budou otevřena od 9 do 15 hodin. Zájemci si zde mohou vyzvednout pytel na odpad a na kterémkoliv z nich ho pak odevzdat. Stejně jako vloni, tak i letos budou organizátoři sběrače zapisovat do slosování o ceny v tombole. Všichni také dostanou malou pozornost. Každý dospělý sběrač navíc obdrží poukázku na jedno pivo od pivovaru Koníček. Sběrná místa budou obsluhovat sportovci, manažeři, někde si je vzali za své majitelé turistických chat. Ti lákají lidi třeba tak, že jim budou nalévat teplý čaj zdarma. Sběrná místa budou nově zřízena například na chatě Prašivá, u střediska Sepetná na Ostravici, na Opálené pod Ondřejníkem nebo u restaurace Skalka v Kunčicích pod Ondřejníkem. Sběrná místa ve Frenštátě bude tradičně koordinovat sportovní speciálka Tobi sport. Ať už se rozhodnete navštívit kterékoliv z těchto míst, můžete si být jisti, že tam bude milý a usměvavý člověk, kterému jde o to samé, o co vám. :-)

Poté, co se sběrná místa uzavřou, jsou všichni zváni na ekologický festiválek na Čeladnou, kde bude připraven bohatý hudební program. Chtěli jsme tu jedinečnou euforickou náladu, která vloni mezi sběrači panovala, ještě chvíli podržet a všechny z vás, kteří jste naprosto úžasní a skvělí, pozvat na jedno místo, kde na ně bude čekat odměna. Kapely Čadi, Los Pedros, Humbug a zpěvák David Stypka přijedou a zahrají zdarma, což je zase jejich přispění k dobré věci. Realizaci festivalu výrazně podpořila společnost RPG Byty, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v kraji, a také obec Čeladná a Lesy ČR. Významně se na akci podílí i další sponzoři, jako jsou například firmy BONATRANS nebo MamiArt. Ty přispívají nejen finančně, ale ruku k dílu přiloží i jejich zaměstnanci.

Tombola se bude losovat v průběhu večera, hlavní ceny věnovaly Lesy ČR a Biskupské lesy – pobyty na jejich rekreačních horských chatách. Speciální cenu od firmy Tobi sport získá stejně jako vloni nálezce nejkurióznějšího předmětu. Další drobné předměty do tomboly darují i obce nebo hoteliéři. Velké díky patří zapojeným obcím, které následně zajistí svoz odpadu.

Mapku se sběrnými místy zveřejníme 14 dní před akcí.

Do kampaně se zapojila řada sportovních osobností, jako jsou například dva skvělí trailoví běžci Marek Causidis či Jan Zemaník.

Seznam sběrných míst:

Frenštát - restaurace Žabárna, na vrcholu Velkého Javorníku
Trojanovice - pod lanovkou na Pustevny
Čeladná - Cyrilka (u kapličky poblíž restaurace U Holubů)
Kunčice p. O. - Restaurace Skalka, SKI areál Opálená
Ostravice - Smrkovka - parkoviště pod chatou Skalka, Sepetná
Malenovice - Parkoviště u Rajské boudy
Krásná - Visalaje
Morávka - parkoviště Morávka -Lipový
Vyšní Lhoty - Chata Prašivá
Oldřichovice - Pod lanovkou na Javorový
Tyra - TočnaFotky z úklidu 2015

22. 4. 2015


Fotografie z akce „Poděkuj horám“ najdete zde. Autorem prvních 42 fotografií je Pepe Piechowicz. Děkujeme všem, co ten studený den zachytili svými objektivy.Vylosovali jsme 60 účastníků akce, kteří si mohou přijet pro ceny

20. 4. 2015

Jak jsme slíbili, tak činíme. V tombole se nám sešlo 60 sympatických cen, které věnovali sponzoři a obce. Losovali jsme s paní Monikou Konvičnou, ředitelkou Beskydského informačního centra ve Frýdku-Místku, kde budou ceny od zítřka k vyzvednutí (nám. Svobody, Frýdek-Místek).

První cenu získává Libor Carbol, který sbíral na Morávce. V BIC na něj čeká poukaz na víkend na chatě Lesů ČR (až si jej vyzvedne, nechť nás kontaktuje)

Cenu za nejkurióznější nález si odnese Michal Poledník, který našel v potoce v Malenovicích potápěčské ploutve. Batoh věnovala frenštátská prodejna TOBI SPORT.

Další ceny získávají:

2. Adéla Sikorová 17. Jana Hasalová 32. Marek Balcar 47. Filip Kraus - Lašský sp. klub **
3. Beata Gazdová 18. Martina Vlochnová 33. Veronika Srníčková 48. Marta Juričková **
4. Lucka Friedrichová 19. Veronika Hružíková 34. Mariola Szczerbová 49. Adéla Stuchlíková **
5. Pavel Hradil 20. Zdeněk Kolařík 35. Aleš Čevela 50. Matouš Zita **
6. Marcel Žuška 21. Jakub Stryk 36. Oliver Klimsza 51. Dan Strnadel **
7. Zuzana Hlubková 22. Tomáš Minks 37. Pavel Kokeš 52. Jana Uhrová **
8. Pavel Gazda 23. Alexandra Tomášová 38. Jana Piňosová 53. Daniela Bajtková **
9. Jiří Stibora 24. Marek Michalík 39. Petr Strnad 54. Tomáš Friedrich **
10. Iva Laliková 25. Eva Saganová 40. Barbora Labuzová 55. Iveta Bilová
11. Markéta Valová 26. Martin Šulák 41. Jan Horký 56. Žaneta Veličková
12. Stanislav Kováček 27. Miroslava Seligová 42. Barbara Sembol 57. Martina Dostálová
13. Petr Svoboda 28. Šárka Lukasiková 43. Markéta Ubíková 58. Martin Papřok
14. Halina Stiborová 29. Daniel Činčiala 44. Lukáš Hrtánek * 59. Sabina Maňková
15. Štěpán Knapík 30. Michaela Bražinová 45. Lenka Machů ** 60. Ladislava Skuplíková
16. Ivana Raszková 31. Pavel Urbaczka 46. Jakub Svoják **
*) celé startovné pro jeden tříčlenný tým v závodu Radegastova výzva – k převzetí přímo u pořadatele radegastovavyzva@seznam.cz
**) 40 % sleva na startovné pro jeden tříčlenný tým v závodu Radegastova výzva – k převzetí přímo u pořadatele radegastovavyzva@seznam.czVíc jak 500 lidí čistilo Beskydy. První ročník byl parádní!

19. 4. 2015

Jarní úklid Beskyd, který pořádal spolek Čisté Beskydy, měl navzdory nepřízni počasí velkou účast. Za občasného sněžení uklízelo hory přes 500 lidí, na 15 stanovištích naplnili v součtu asi 15 kontejnerů odpadu.
Nejen sportovci, kteří toto poděkování horám iniciovali, se v sobotu vydali do Beskyd uklidit turistické trasy. Na 14 sběrných místech „fasovali“ pytle na třídění odpadu a vraceli je plné zpět do přistavených kontejnerů. Do přírody se vydali běžci, rodiny s dětmi, ale také například sportovní oddíly a skauti. Na sklonku dne zaplnili cca 15 kontejnerů odpadu. Vyčistili jsme tak velkou část území Beskyd od Třince až do Frenštátu, v neděli pak i území Palkovických hůrek v katastru města Frýdek-Místek.

Dobrovolníci žasli a dívají se jinýma očima
Mnoho lidí nám po akci řeklo, že jim doslova otevřela oči. „Dříve jsem to neviděl, nechápu, jak je to možné. Jsem zděšen,“ řekl běžec Lysacupu Radim Kasalík. Petr Štverka z Běžeckého klubu Kubánkov byl také překvapen, co se v lesích ukrývá: „Po dnešku jsem si výrazně změnil názor na lidi.“

Jsme velmi rádi, že akce něco důležitého sdělila i dětem. „Sbírali jsme na Horečkách. Podařilo se nám nasbírat pytel plastů, pytel směsky a našli jsme i celé kolo od auta s ocelovým ráfkem, které bylo teda fakt těžké, nesli jsme ho dva na násadě od smetáku, kterou jsme v lese také objevili a jako bonus smotané pletivo a neotevřený pytel s travními semeny. Moje neteř Deniska si výlet užila a byla ráda, že se naučila uklízet les a tím pomáhat přírodě,“ napsala nám ještě ten den Blanka Szarzecová. Podobné zprávy jsme dostali od mnoha dalších účastníků a to nás utvrzuje v tom, že jdeme správným směrem.

Kde je největší problém?
Ukazuje se, že tzv. „turistické odpadky“ nejsou až takový problém, jako třeba velkoobjemový odpad. Přesto se na některých místech objevuje. Několik dobrovolníků nám hlásilo, že viděli dítě odhodit například obal od svačiny na zem a rodiče to ignorovali. Stejně tak vidíme jako poněkud nešťastné, že se v turistických místech staví odpadkové koše. Pokud je to nevyhnutelné, měly by být nenápadné a ne propagovat ukládání odpadu v CHKO. Řešením je podle nás především důkladná a důsledná osvěta.

Naproti tomu největší nálezy jsme zaznamenali v chatových oblastech, bez ohledu na lokalitu. Nacházeli jsme stavební suť, vybavení domácnosti, od nábytku až po elektrospotřebiče v různém stadiu rozkladu (počítač, vysavač, televizor, atd). Rovněž jsme dostali mnoho upozornění na místa, ve kterých pracují lesní firmy. Hromadí se tady plné i prázdné PET lahve a obaly od potravin. Problémem jsou i hoteliéři. U nejmenovaného hotelu v Malenovicích byla nalezena hromada prázdných „medíků“ do čaje.

Akce poukázal na velké množství míst, kde se odpad ukládá nelegálně, často i ve vysokých polohách. Některé jsou zde dlouho, jsou částečně zasypané. Dobrovolníci se v sobotu snažili odnést, co mohli, avšak na některá ložiska bude muset přijet speciální technika. I proto jsme si vyžádali gps souřadnice, které pak chceme předat obcím a majiteli pozemku.

Co budeme dělat dál?
Udělali jsme první krok a otevřeli „Pandořinu skříňku“. Tím, že jsme část Beskyd vyčistili, rozhodně nemáme hotovo. Ukazuje se totiž, že Beskydy mají s černými skládkami skutečný problém. Chceme toto téma oživit u příslušných institucí, protože sběr je jen řešením důsledku, nikoliv příčiny. Plánujeme pokračovat v ještě hlasitější kampani a vést diskuzi nejen s veřejností, ale i s úřady.

Chceme se podílet na lepší image Beskyd coby jedinečných sportovních hor, které mají ambici být jednou z nejčistších přírodních lokalit v ČR a udávají tento trend ostatním.

Děkujeme všem, kdo pomohli
Na sběrných místech nám s organizací pomáhali pořadatelé sportovních závodů a sportovní týmy: Tobi sport, Radegastova výzva, Lysacup, Lysohorský čtyřlístek a Ruma sport.

Dále děkujeme Kláře Rampírové, rodině Skuplíkově, paní Tinkové, Vaškovi Tylečkovi, Pavle Zemaníkové, Radkovi Krupovi, Aleně Baranové, Janě Zitové a Petru Misiarzovi.

Zároveň děkujeme organizátorům Peruna a Nezmara, že vyčistili sjezdovku na Javorový, týmu KoJu (Travný), Dobrým hochům z Frýdlantu, skautům z Morávky, Lašskému sportovnímu oddílu, Běžeckému oddílu Kubánkov, týmu ULTRASTA FM, studentům a učitelům ze Střední školy Albrechtova v Českém Těšíně a mnoha dalším, kteří nám pomáhali a samozřejmě obcím, které nám zajistily kontejnery, Lesům ČR a také firmě MamiArt za poskytnutí pytlů.
Odpovědi na nejčastěji kladené otázky:

9. 4. 2015


KAŽDÝ účastník může vyrazit čistit Beskydy KAMKOLIV ho napadne

• symbolickou odměnu a možnost být zařazen do tomboly získá ten, kdo svůj úlovek přinese na jedno z našich 14 SBĚRNÝCH MÍST

• na sběrných místech budeme POUZE V SOBOTU od 9 do 17 hodin

• naši DOBROVOLNÍCI na sběrných místech NEBUDOU nikoho ORGANIZOVAT, ale budou mít základní přehled o tom, kudy už někdo prošel a kde zatím nikdo nesbíral

• ke sběru samozřejmě MŮŽETE využít i VLASTNÍ PYTLE či igelitky

• kdo nic takového doma nemá, může se nejdříve dostavit na sběrné místo, kde bude pytlem vybaven

• rukavice, pracovní oděvy ani jiné ochranné pomůcky neposkytujeme, ale každopádně ty RUKAVICE DOPORUČUJEME

• kdo si dá tu práci a svůj úlovek rovnou při sběru ROZTŘÍDÍ na PLASTY a směsný odpad (případně sklo), získá v našich očích dvojnásobné UZNÁNÍ

TĚŠÍME SE NA VÁS!Čisté Beskydy v Dobrém ránu České televize

15. 4. 2015

Včera si náš spolek pozvali do pořadu Dobré ráno, kde jsme měli prostor hned ve dvou vstupech. Věříme, že jsme diváky nejen pobavili, ale i namotivovali!

14. sběrné místo v Rumasportu

15. 4. 2015

Přátelé, mimo již vyhlášených 13 míst jsme dostali možnost vytvořit ještě 14., a sice na Ostravici, v prodejně Rumasportu, který chce také naši akci podpořit.
Kdo sem dorazí v sobotu v čase od 9 do 17 hodin, dostane pytel na odpadky a kdo ho i naplní, získá naši placku a kávičku od paní Katky Růžičkové navrch. A samozřejmě bude zařazen do slosování.
Rumasport věnuje do tomboly 10 ks čelenek Beskydky, viz skupina na fb Beskydky :)
Rumasport najdete na webu na adrese www.rumasport.cz, prodejna sídlí na Ostravici, č. p. 858, 100 metrů za vjezdem do Ostravice od F-M po pravé straně u cesty.
Termín úklidu – jen pro jistotu!!!

14. 4. 2015

Ještě jednou opakujeme pro všechny, že úklid se koná v sobotu 18. dubna a sběrná místa budou otevřená od 9 do 17 hodin a bude jich celkem 13. Upozorňujeme na to proto, neboť jsme ze začátku počítali i s nedělí, od které jsme pak upustili. Přestože jsme na webu i Facebooku uváděli změnu, možná si všichni nevšimli.
Pakliže někdo nemá jinou možnost než přijít v neděli, a sbírat chce za každou cenu, na sběrná místa nosit odpad může, avšak již zde nebudou „regulovčíci“, kteří dotyčného zapíší do slosování a odmění. Děkujeme za pochopení, snad to všechno hladce zvládneme.

Instrukce k úklidu – už se to blíží

9. 4. 2015

Přestože to vypadalo, že nám hory zase zapadnou sněhem, předpovědi slibují až dvacetistupňové teploty a my jsme optimisté, že to klapne. Opakujeme tedy potřebné instrukce pro den D.

18. dubna se bude v Beskydech nacházet 13 sběrných míst, zpravidla v údolí mezi vrcholy. Tam mohou lidé odkládat vysbíraný odpad. U každého sběrného místa budou hlídkovat v sobotu od 9 do 17 hodin dobrovolníci, kteří rozdají zájemcům pytle na třídění odpadu. Za odevzdaný sběr pak dostanou sběrači na sběrných místech drobnou pozornost. Je na každém z vás, jakou trasu si zvolíte a kdy v uvedeném časovém rozmezí do sběrného místa přijdete. Můžete si vybrat jakékoliv sběrné místo.

Všechny chceme odměnit, byť jen symbolicky. Nechali jsme vytisknout pohlednice a placky na památku. Vnímáme, že když už se někdo nezištně zapojí, tak mu patří osobní uznání. Kromě toho budeme účastníky úklidu na sběrných místech zapisovat a zařazovat do slosování o ceny. To se uskuteční v pondělí 20. dubna v Beskydském informačním centru v Místku, které je partnerem akce. Losovat budeme s paní ředitelkou Monikou Konvičnou a výsledky ještě ten den zveřejníme na internetových stránkách.

Hlavní cenu – víkendový pobyt na horské chatě, věnovaly Lesy ČR.

Další drobné předměty darovaly obce. Kromě toho čeká na účastníky jedna speciální – sportovní batoh od frenštátské firmy Tobi sport. Získá ji nálezce nejkurióznějšího předmětu, který během úklidu najdete a přinesete nám ho. Prodejna Tobi sport věnovala do slosování také další sympatické ceny pro sportovce.

Budeme také moc rádi, když nám z „výletu“ pošlete fotky, které pak rádi zveřejníme. Posílat je můžete na adresu katerina@cistebeskydy.cz

Seznam sběrných míst v Beskydech pro 18. duben: u restaurace Žabárna (Frenštát), na vrcholu Velkého Javorníku, v Trojanovicích pod lanovkou na Pustevny, Čeladná - u kapličky (poblíž restaurace U Holubů), rozcestí pod Skalkou, parkoviště u Opičárny (Ostravice), parkoviště u Rajské boudy (Malenovice), parkoviště u správy Lesů ČR v Krásné, na parkovišti Visalaje, parkoviště Morávka -Lipový, Tyra (točna), Oldřichovice pod lanovkou na Javorový, chata Slavíč.

Děkujem všem, kdo se zapojí, jednotlivcům i skupinám a zejména pak sportovním klubům a pořadatelům sportovních závodů, kteří nám pomáhají i s organizací.

Díky: Tobi sport Frenštát, Radegastova výzva, Dobří hoši frýdlantští, Lysacup, Lysohorský čtyřlístek, KoJu team, Lašský sportovní klub, spolek Pro Vratimov, závody Skymaraton Perun a ultramaraton Nezmar, Běžecký oddíl Kubánkov.

AŤ ŽIJE BESKYDSKÝ KMEN, JEHOŽ JSME VŠICHNI SOUČÁSTÍ.Co říká stará pravda?

9. 4. 2015

Stará pravda říká, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. Na tento „trest“, za který děkujeme frenštátskému TOBI sportu, si může brousit zuby nálezce nejkurióznějšího odpadku v beskydských kopcích. Ale ať nikoho nenapadne podvádět a přinést nám třeba kukačky z obýváku...
Mapa sběrných míst

2. 4. 2015

Naše akce Poděkuj horám se kvapem blíží a získává čím dál konkrétnější obrysy. Takto vypadá aktuální seznam oficiálních sběrných stanovišť.

Hledáme dobrovolníky

24. 3. 2015

Třinec, Horní Lomná, Morávka, Krásná, Ostravice, Malenovice, Čeladná, Trojanovice a Frenštát p. R. - všechny tyto obce a města se zapojí do naší kampaně Poděkuj horám a přistaví nám na víkend 18. a 19. dubna kontejnery na odpad na cca 15 místech! Vzhledem k tomu, že je Vás stále víc, kdo jste se rozhodli pomoci a zapojit se do Jarního úklidu Beskyd, usoudili jsme, že sobota 18. dubna bude jako sběrný den až až a neděli budeme už jen vážit, svážet a vyhodnocovat. Doufáme, že to zvládneme, ale s Vámi všemi o tom nepochybujeme! Tak velký ohlas naprosto předčil naše očekávání! Zároveň přidáváme skromnou prosbu - kdybyste neměli v sobotu 18. dubna co dělat a chtěli nám pomoci s organizací a být jedním z "regulovčíků" na sběrných místech, pište na adresu katerina@cistebeskydy.czMáme další partnery a příznivce, jste skvělí!

13. 3. 2015

Přípravy Velkého jarního úklidu Beskyd (18. a 19. dubna) jsou v plném proudu a už teď můžeme říci, že to bude velká akce! Píše nám mnoho dobrovolníků, že se chtějí zapojit a ozývají se nám také organizátoři dalších závodů, kteří by rádi přiložili ruku k dílu. V tuto chvíli jsme již domluvili 12 sběrných míst po celé délce Beskyd, mapku zveřejníme příští týden, čekáme ještě na potvrzení dvou obcí.

Do akce se přihlásili již tito organizátoři běžeckých závodů v Beskydech a sportovní týmy. Pomohou nám koordinovat úklid v těchto oblastech:
Ultramaraton Nezmar a Skymaraton Perun – Javorový, Ostrý
Běžecký klub Kubánkov - Palkovické hůrky
KoJu team - běžci z Beskyd - Travný
Lysohorský čtyřlístek a Lysacup – Lysá hora
Tobi sport Frenštát p. R. – Javorník
Radegastova Výzva – Pustevny a Radhošť


V tuto chvíli domlouváme pokrytí Smrku a také stále hledáme skupinku nadšenců, kteří nám pomohou s koordinací sběrného místa na Pindule a pozvou lidi na Javorník. Pokud byste měli chuť se zapojit, pište nám na adresu katerina@cistebeskydy.cz

Tento výčet ještě zřejmě nebude konečný. Do seznamu nám pravděpodobně přibudou i Palkovické hůrky, na které si „brousí zuby“ běžecký klub Kubánkov. :-)

Jsme rádi, že již spolupracujeme s obcemi Trojanovice, Čeladná, Ostravice, Morávka, Třinec a Holní Lomná. Dále jednáme s Frýdkem-Místkem a Krásnou.

Přesto, že jsme původně zvažovali registrační systém, nakonec jsme od této myšlenky ustoupili, jelikož Vás nechceme svazovat a omezovat. Sledujte ale naše webové stránky a Facebook, kde Vás budeme vyzývat k navštívení konkrétních lokalit, o kterých si budeme myslet, že jsou málo pokryté.

Odpadky můžete sbírat do vlastních tašek, ale zároveň je pro vás budeme mít k dispozici na sběrných místech. Bude báječné, když se vám podaří všechny poklady nejen najít, ale také roztřídit. Ve chvíli, kdy odpad na sběrném místě odevzdáte, budete odměněni malou památkou a zařazeni do slosování v tombole. Do tomboly věnují dárky zapojené obce a instituce. Tombolu budeme losovat v následujícím týdnu ve spolupráci s BIC.

Rekapitulace
Jarní úklid se koná 18. a 19. dubna v Beskydech
Trasu si zvolí každý sám, v údolích budou svozová místa, kde se bude odpad odevzdávat.
Výměnou za pytel pokud možno vytříděného odpadu obdrží každý malou pozornost na památku a bude zařazen do slosování v tombole.
Hlídky budou na svozových místech od 9.00 do 18.00 hod.
Nejkurióznější kousek v nálezech dobrovolníků bude oceněn speciální cenou.
Výsledky tomboly vyhlásíme v následujícím týdnu ve spolupráci s Beskydským informačním centrem.Velký jarní úklid

6. 3. 2015

Přátelé, velký jarní úklid Beskyd dostává jasnější obrysy. V tuto chvíli jsme již dohodnutí s obcemi Trojanovice, Čeladná, Ostravice, Morávka a městem Třinec na spolupráci (poskytnou kontejnery na začátky výstupových turistických tras - místa upřesníme).

Do spolupráce s námi se připojili pořadatelé prestižních závodů v Beskydech jako je sky Maraton Perun, ultramaraton Nezmar, Lysohorský čtyřlístek, Lysacup a Radegastova výzva. Každý si vezme "do parády" jeden nebo dva kopce. V tuto chvíli ještě hledáme "patrona" pro Travný a Javorník.

V příštím týdnu budeme jednat s dalšími obcemi, abychom pokryli celý hlavní hřeben Beskyd. Jakmile budeme mít vše dojednané, zveřejníme mapku sběrných míst.

Každého, kdo se zapojí, chceme odměnit symbolickým dárečkem a zařadit do slosování o ceny, které uděláme v týdnu po ukončení akce. Ještě řešíme, kde, ale pravděpodobně to provedeme komorně a pak vyhlásíme na internetu, jelikož si myslíme, že se vám nebude chtít jezdit v neděli večer na jedno místo.

Rovněž řešíme způsob, jak vás všechny rovnoměrně rozmístit, abyste si "nelezli" do zelí :). Ustoupili jsme od myšlenky vás elektronicky registrovat, avšak na facebooku připravíme alespoň anketu, abychom měli představu, kam se chystáte a podle toho budeme vědět, kam přidat posilu a kde můžeme ubrat.

Abychom Vás mohli slosovat a zpracovat statistiku, dostanete každý na sběrném místě lísteček, do kterého vyplníte jméno a adresu.

Třídící pytle budeme mít pro vás k dispozici právě na těchto sběrných místech, případně na chatách na vrcholech, to upřesníme.

Dejte nám dva týdny čas na doladění akce, budeme Vás o dalších detailech informovat.
Díky za přízeň a ať žijou Čisté Beskydy!Poděkujte s námi horám úklidem!

2. 3. 2015

Máte rádi hory? Tak jim poděkujte a zapojte se do Jarního úklidu, který se uskuteční v sobotu 18. a v neděli 19. dubna. Iniciátorem úklidu je spolek Čisté Beskydy spolu s organizátory běžeckých závodů v Beskydech.

V plánu máme vyčistit od odpadků turistické trasy na hlavních beskydských vrcholech.
Už nyní jsme dohodnutí na spolupráci s organizátory Lysacupu a Lysohorského čtyřlístku
a dále závodů Peruna a Nezmara, kteří nám pomohou s organizováním úklidu na konkrétních úsecích.

Věříme, že když půjdou ostatním příkladem právě sportovci, zapálí i ostatní.

Jsme rádi, že jsme vzbudili nadšení a chuť spolupracovat u starostů obcí v podhůří Beskyd, které nyní postupně oslovujeme.

Pro všechny, kdo se do úklidu zapojí, máme maličký dárek a taky los do tomboly, která bude součástí oficiálního vyhlášení výsledků akce po jejím ukončení.

Více info čekejte v následujících dvou týdnech, kdy dodáme mapku s místy svozu odpadků i informaci o závěrečném vyhlášení.


© 2014 Všechna práva vyhrazena.
Design by HVD.