Spolek Čisté Beskydy pořádá každé jaro od roku 2015 nejrozsáhlejší úklidovou akci v Beskydech, která nese název “PODĚKUJ HORÁM”. V posledních dvou letech přilákala akce do lesů pokaždé přes tisícovku lidí. Ti vysbírali vždy kolem 20 kontejnerů odpadu.

V roce 2018 proběhne akce na státní svátek v úterý 8. května. Dobrovolníci, kteří se dostaví na 8 sběrných míst v čase mezi 9 a 14 hodinou, dostanou pytle černé a žluté pytle – zvlášť na směsný odpad a zvlášť na plasty. Trasu úklidu mohou zvolit libovolnou, zároveň si mohou nechat poradit koordinátory na sběrným místě. Naplněné pytle pak mohou vrátit na libovolném sběrném místě. Veškerý vysbíraný směsný a velkoobjemový odpad ze sběrných míst svezou obce nebo provozovatelé rekreačních areálů na skládku, plasty pak na dotřiďovací linku a recyklaci. Za snahu dobrovolně ve volném čase poděkovat horám odměníme prvních 700 dobrovolníků přímo na sběrném místě díky podpoře partnerů multifukčním sportovním šátkem a sadou kupónů.

Na dopolední úklid navazuje Afterparty, která je příjemným setkáním u dobrého jídla, pití a hudby. V roce 2018 se uskuteční od 12 do 19 hodin v nádherném prostředí areálu koupaliště Sluníčko na Ostravici. Právě tam vymění dobrovolníci kupóny za nápoj, klobásu a deku, na které si užije pohodové odpoledne u skvělé hudby (občerstvení je připraveno pro prvních 250 příchozích, deky pro 100). Součástí odpoledne bude tradiční tombola o hodnotné ceny, ale také další soutěže.

Akce může proběhnout v takovém rozsahu především díky generálnímu partnerovi, kterým je společnost RESIDOMO a hlavním partnerům, kterými jsou Rekreační centrum Sepetná, BONATRANS GROUP, Lesy ČR a MamiArt.

Detailní informace k akci a spoustu drobných vychytávek pro dobrovolníky zveřejňujeme na FACEBOOKU a v NOVINKÁCH.

Sběrná místa 2018:

  • Třinec-Oldřichovice – dolní stanice lanovky na Javorový
  • Morávka – rozcestí Lipový, bus
  • Krásná – turistické rozcestí Visalaje
  • Malenovice – Hotel Rajská bouda, rozcestí Satina, bus
  • Ostravice – transformátor parkoviště, rozcestí k Sluníčku
  • Čeladná – Cyrilka, rozcestí Horní Čeladná – kaple
  • Trojanovice – dolní stanice lanovky, rozcestí Ráztoka-lanovka
  • Veřovice – hřiště, parkoviště