Spolek Čisté Beskydy pořádá každé jaro od roku 2015 nejrozsáhlejší úklidovou akci v Beskydech, která nese název “PODĚKUJ HORÁM”. V posledním roce přilákala akce do lesů 3 300 lidí.

V roce 2019 proběhla akce na státní svátek ve středu 8. května. Dobrovolníci, kteří se dostavili na sběrná místa v čase mezi 9 a 14 hodinou, dostali černé a žluté pytle – zvlášť na směsný odpad a zvlášť na plasty. Trasu úklidu mohli zvolit libovolnou, zároveň si mohli nechat poradit koordinátory na sběrném místě. Naplněné pytle pak mohou vrátit na libovolném sběrném místě. Veškerý vysbíraný směsný a velkoobjemový odpad ze sběrných míst svezly obce nebo provozovatelé rekreačních areálů na skládku, plasty pak na dotřiďovací linku a recyklaci. Za snahu dobrovolně ve volném čase poděkovat horám jsme dobrovolníky odměnili přímo na sběrném místě díky podpoře partnerů milým a praktickým dárkem.

Na dopolední úklid navazovala Afterparty, která byla příjemným setkáním u dobrého jídla, pití a hudby. V roce 2019 se uskutečnila od 12 do 18 hodin v nádherném prostředí areálu koupaliště Sluníčko na Ostravici. Odměnou pro všechny dobrovolníky byl atraktivní program se vstupným zdarma. Součástí odpoledne byla tradiční tombola o hodnotné ceny, ale také další soutěže.

Akce proběhla v takovém rozsahu především díky generálnímu partnerovi, kterým byla společnost RESIDOMO a hlavním partnerům, kterými jsou MamiArt, Rekreační centrum Sepetná, BONATRANS GROUP a Lesy ČR.

Detailní informace k akci a spoustu drobných vychytávek pro dobrovolníky jsme zveřejnili na FACEBOOKU a v NOVINKÁCH.