Druhý ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech „Poděkuj horám“, kterou pořádá spolek Čisté Beskydy, přilákal do lesů tisícovku lidí. Vysbírali přes 20 kontejnerů odpadu.

Stálo to za to, díky, že jste nám otevřeli oči. Netušili jsme, co všechno se v lese skrývá. Musíme šířit osvětu, kde se dá, shodovali se všichni, kdo se zapojili do sběru. Přišli zejména nadšení turisté, ale i elitní sportovci. Řada účastníků zapojila i své děti, které bavilo objevování „pokladů“ v lese asi nejvíc. Odpadky sbírali účastníci do pytlů, které jim na 14 sběrných místech rozdávali organizátoři akce.

V pytlích končil nejčastěji plast, plechovky, elektro-odpad. Sběrači přinášeli do kontejnerů i předměty, které byly v takovém stadiu rozkladu, že nebylo poznat, k čemu kdysi sloužily. Některé do přírody zcela vrostly. Jako například, boty, dětská vanička nebo sklenice, ve které vyklíčily kapradiny. Někteří sběrači byli tak aktivní, že sbírali vše, co našli. Například spacák, který pár chvil před tím opustil tramp, který si šel jen odskočit. Toto nedorozumění se však brzy vysvětlilo. Nejkurioznější nález našla na Visalajích Adriana Pagáčová – skleněnou skládku. V desítkách sklenic byly uskladněny léky. Nález bude oznámen i správci pozemku. Nálezkyně tak získává cenu za nejkurióznější nález – trekkingové hole značky Fizan, které věnovala sportovní speciálka TOBI sport Frenštát.

Veškerý vysbíraný odpad ze sběrných míst svážely obce nebo provozovatelé rekreačních areálů na skládku.

Máme radost, že se do sběru zapojily celé skupiny lidí – skauti, školy, firmy, ale třeba také klienti zařízení Renarkon na Čeladné. Čeladná byla celkově pro sběrače nejpřitažlivější lokalitou. Pytel si tady vyzvedlo 200 lidí, kteří zamířili na Smrk nebo přes Stolovou na Pustevny a do Trojanovic.

Za vynaložené úsilí získal každý sběrač malou pozornost na památku, dospělí dostali kupón na pivo, které věnoval pivovar Vojkovický koníček. Zájemci pak byli zařazeni do slosování v tombole, které se uskutečnilo na Čeladné na Afterparty Čistých Beskyd, jež byla součástí celodenního programu.

O jedinečnou atmosféru na tomto happeningu se postaraly 4 kapely (Humbug, Čadi, David Stypka a přátelé a Los Pedros) a tanečnice Zehir. Nechybělo dobré jídlo, ani dětský program. Tuto kulturní tečku spojenou s vyhlášením výsledků sběrné akce pořádal spolek Čisté Beskydy poprvé, protože jsme přesvědčení, že si tu radost dobrovolníci zaslouží. Festival se nám podařilo zrealizovat i díky vydatné podpoře obce Čeladná, zejména děkujeme paní místostarostce Věře Golové a panu starostovi Pavolu Lukšovi.

Letos akci podpořily i firmy, které nejen přispěly finančně, ale podílely se na organizaci sběrných míst. Na Cyrilce rozdávali pytle, koláče, bonbóny a náramky zaměstnanci společnosti RPG Byty, na Visalajích přiložili ruku k dílu zaměstnanci společnosti Bonatrans. Je skvělé, že pojem společenská odpovědnost firem, umějí někteří přenášet do praxe a není jen pojmem v manažerské příručce.

Nasazení všech dobrovolníků ocenil hlavní správce Lesů České republiky Tomáš Peka i zástupce Biskupských lesů Jaroslav Štefek. Obě organizace věnovaly do tomboly hlavní ceny – pobyty na horských chatách a potvrdily, že se těší na spolupráci se spolkem Čisté Beskydy i příští rok.

Velkou službu pro nás udělala rovněž firma MAMI Art, která nám věnovala 2500 pytlů na odpadky a pomohla nám s propagací.

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří neseděli v sobotu doma a věnovali svou energii přírodě a lesu, jmenovitě:
Pavlu Kundrátovi z Tobi sport Frenštát – za organizaci dvou sběrných míst na Javorníku a cenu pro nejkurioznější nález
Petru Filipcovi, pořadateli závodu Radegastova Výzva – za organizaci sběrného místa v Trojanovicích
Kláře Žákové a Pustevnám s.r.o. – za podporu na horní stanici lanovky a jízdy pro sběrače zdarma
Zaměstnancům spol. RPG Byty (Martinu Rážovi, Karin Vališové, Karle Tešnarové, Zdeňkovi Horníčkovi) – za koordinaci sběrného místa na Čeladné
Tereza Machové a restauraci Skalka – za koordinaci sběrného místa v Kunčicích.
Pavlovi Hradilovi a panu Mikeskovi ze SKI Opálená – za koordinaci sběrného místa na Opálené
Pavle a Aničce Zemaníkové + Rodině Římánkových – za hlídkování na Smrkovce
Tomovi Skotnicovi a hotelu Sepetná – za organizaci sběrného místa a ceny v tombole (Ostravice)
Márovi Causidisovi – za motivování lidí ke sběru v Malenovicíchv
Simoně Andělové – za koordinaci místa na Visalajích
Aleně Baranové a Janě Zitové – za koordinaci úklidu na Morávce
Tomáši Krupovi a chatařům z Prašivé – za zajištění zázemí na Prašivé
Honzovi Hurtovi – za koordinaci úklidu pod Javorovým
Tomovi Skuplíkovi – za zajištění sběrného místa v Tyře
Petrovi Štverkovi a Běžeckému klubu Kubánkov za úklid Palkovických hůrek
Michalovi Popieluchovi za pomoc s grafikou a fotoreportáž
Milanovi Andělovi za všechno možné
Liboru Uhrovi za technické zázemí a pomoc při propagaci i sběru samotném
Evě Teperové za pomoc s organizací afterparty
Danuši Tinkové za vynikající koláčky
Davidovi Sejkorovi za pomoc s propagací sponzorů a organizací akce
kapelám Humbug, Čadi, Davidovi Stypkovi a Bandjeez a Los Pedros
A v neposlední řadě díky především Jirkovi Piechowiczovi a Laďce Skuplíkové,
kteří jsou hlavou, rukama i nohama spolku.

Katka Piechowicz, předsedkyně