27. května mohou všichni milovníci hor poděkovat přírodě na třetím ročníku nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech, která nese název „Poděkuj horám“.

Spolek Čisté Beskydy pojal úklid přírody jako zábavu a zakončí ho multižánrovým festivalem. Koncept akce Poděkuj horám táhne do Beskyd čím dál víc lidí, kteří chtějí udělat správnou věc. Kromě „obyčejných“ milovníků přírody vyrazí do hor i známé osobnosti. Za odměnu jim odpoledne na Čeladné zahraje Fleret, populární youtuber Pokáč nebo vycházející hudební hvězda Tomáš Bocek. „Akce Poděkuj horám stojí na myšlence, že všichni, kdo chodí do hor celoročně odpočívat, jim symbolicky na jaře poděkují a něco pro ně na oplátku udělají. Spolek pak odpoledne poděkuje za přírodu všem, kdo přiložili ruku k dílu,“ říká předsedkyně spolku Čisté Beskydy Kateřina Piechowicz.

Lidé se mohou zapojit na 11 místech v Beskydech. Dobrovolníci, kteří se dostaví na sběrná místa v čase mezi 9 a 15 hodinou, dostanou pytle a mohou vyrazit libovolným směrem po jakékoliv turistické trase. Veškerý vysbíraný odpad ze sběrných míst svezou obce nebo provozovatelé rekreačních areálů na skládku. Za vynaložené úsilí získá každý účastník malou pozornost na památku, dospělí i letos obdrží kupón na pivo, které věnoval pivovar Vojkovický koníček, nebo nealkoholický nápoj Smarty Dominika Haška.

Hlavním partnerem a donorem akce je společnost RESIDOMO a stejně jako vloni ji podpoří i společnost BONATRANS Group. Obě firmy mají ve svých řadách vášnivé „Lysaře“ a běžce, kteří se zapojí i organizačně.

Organizátoři se snaží každoročně vylepšovat zázemí pro sběrače a překvapovat novinkami. „Sběrná místa si rozdělují nadšenci a firmy. Mnohá sběrná místa mají svého dlouhodobého patrona. Například Žabárnu tradičně organizuje TOBI sport, Pustevny tamní SKI areál a Cyrilku obhospodařují manažeři z RESIDOMO. Na každém sběrném místě budou usměvaví lidé, na Ostravici to bude dokonce i s hudbou. Hned zrána se u transformátoru uskuteční unplugged koncert kapely Mirai, což potěší asi hlavně mladé účastnice,“ říká předsedkyně spolku Čisté Beskydy Kateřina Piechowicz.

Účastníci budou mít opět šanci získat hezké ceny v tombole, jenž se bude losovat na Čeladné během afterparty Čistých Beskyd, která bude díky vstřícnosti místního vedení obce stejně jako vloni příjemnou tečkou za celodenní prací dobrovolníků. Od 16 hodin bude na prostranství vedle sportovní haly připraven hudební program, s jehož organizací letos významně pomohla agentura MamiArt či organizátoři Beskydské sedmičky. „Letos jsme pro návštěvníky hor připravili opravdu hezké poděkování. Zahraje skupina Fleret, ale také například mladý talentovaný zpěvák Tomás Bocek či youtuber Pokáč. Celý program bude moderovat herec Roman Mrázik, který se proslavil svým recesistickým internetovým pořadem Vaříme s Mírou. Speciální cenu dostane také nálezce nejkurióznějšího předmětu, který věnovala sportovní speciálka TOBI sport z Frenštátu. Novinkou je fotosoutěž, kterou vyhlásila firma SMOLO, o nejzajímavěji zdokumentovaný odpad v lese, jejíž výherce získá značkový telefon s fotoaparátem.

Dobrovolníky čeká nejen hudba a zábava, ale také dobré jídlo. O žaludky sběračů se postará hotel Park Inn, který připraví vynikající beskydský guláš pro prvních 200 návštěvníků,“ vyjmenovává Piechowicz.

V průběhu večera nebude chybět ani tradiční tombola, do které věnují ceny například Lesy ČR, Biskupské lesy, Hotel Park inn, nebo Hotel Sepetná.

Celou akci bude živými vstupy pokrývat HITRÁDIO ORION, jehož redaktoři se budou hlásit do vysílání přímo z terénu.

Vloni se do čištění Beskyd zapojila tisícovka lidí. Vysbírali přes 20 kontejnerů odpadu. Letos chtějí organizátoři čísla přinejmenším zdvojnásobit.