Výfuk, staré kancelářské židle, bicykl, kondomy či retrokoloběžku, to vše v sobotu našli a uklidili z beskydských lesů milovníci hor. Akce Poděkuj horám, kterou organizuje spolek Čisté Beskydy s přáteli, se letos účastnilo opět víc lidí než vloni. Svůj postoj daly najevo i známé osobnosti.

Lidé si mohli na celkem 14 sběrných místech v Beskydech vyzvednout pomůcky na třídění odpadu, které věnovala firma MamiArt a vydat se libovolným směrem. Za odevzdaný odpad dostali náramek nebo placku na památku. To ale nebylo vše. „Náš patron Dominik Hašek věnoval pro každého sběrače svůj Smarty drink. To přišlo velmi vhod, protože na Javorníku se jednomu z turistů udělalo špatně z tepla a jen díky rychlému podání občerstvení ho naši organizátoři postavili na nohy ještě před příjezdem záchranářů,“ popisuje Kateřina Piechowicz ze spolku Čisté Beskydy. Kromě pití měli organizátoři pro dobrovolníky i jiná překvapení. Na Pustevnách se mohli svézt lanovkou zdarma, kuchaři z hotelu Sepetná zase napekli buchty. Na Ostravici se dokonce hrálo a zpívalo. Sběrné místo symbolicky v 9 hodin ráno otevřel Mirai Navrátil s kapelou Mirai, která přímo v lese odehrála krátký unplugged koncert.

Lysá je uklizená i zkrášlená
Účastníci akce se v sobotu nejen zasloužili o to, že je Lysá hora – Královna Beskyd čistší, ale také hezčí. Její vrchol zdobí zbrusu nová lavička. Její m autorem jsou řezbáři Jiří Veselý a Vlasta Koběrská. Výrobu sponzorovala společnost BONATRANS GROUP. Lavičku na vrchol dopravili a usadili Libor Uher s jejími zaměstnanci. Stala se tak první vlaštovkou v jeho novém projektu Adopce turistických tras, jejíž myšlenkou je najít dlouhodobého opatrovníka všech míst, které si zaslouží péči a pozornost.

Nejdřív se děkovalo horám, pak lidem
Všichni, kteří v sobotu udělali dobrý skutek, byli na oplátku odměněni na afterparty Čistých Beskyd, kterou podpořila obec Čeladná, firma RESIDOMO a také Lesy ČR. Mimo skvělého koncertu skupiny Fleret, Tomáše Bocka, Pokáče či Los Pedros se dočkali vynikajícího guláše, který pro ně zdarma navařil hotel Park Inn. K tomu jim věnoval pivovar Koníček několik beček piva. Na akci přijeli hráči hokejového klubu AZ Havířov. Ti se nejen osobně účastnili sběru, ale spolu s dobrovolníky sehráli jedinečný benefiční zápas. Nadační fond RESIDOMO pak jejich úsilí odměnil částkou 32 tisíc, kterou si převzali zástupci hendikepovaných sportovců z Havířova.

Na Čeladné nechyběla ani tombola, do níž věnovaly ceny Lesy České republiky, Biskupské lesy, Park inn, Rekreační centrum Sepetná, město Frýdek-Místek či společnost D4M, která šije speciální vesty pro „pejskaře“.

V lesích jsou opravdové „skvosty“
Na afterparty se hodnotily úlovky, lidé v beskydských lesích získali. A byly opět velmi překvapivé. „V lese se našly věci, ze kterých by se dala vybavit kancelář, dokonce jsme objevili boty nebo brýle,“ říká Kateřina Piechowicz. Vedle častých papírků od Hašlerek se našlo i velké množství použitých kondomů. „Aspoň se nám ta čuňata nebudou rozmnožovat,“ poznamenal trpce jejich nálezce Tomáš Klím. Čelovku od sportovní speciálky TOBI sport za nejkurióznější nález ale nakonec získal Marek Ptáčník, který s dětmi „ulovil“ retro koloběžku na Morávce.

Ti, kdo nic nevyhráli, ale nemusí zoufat. Až do úterý 31. května bude probíhat fotosoutěž o iPhone od společnosti SMOLO.

Všem, kdo se do akce zapojili, děkujeme za skvělou pomoc. Je vidět, že Čisté Beskydy podporují od dobrovolníků až po partnery skuteční srdcaři.