Do akce Poděkuj horám se letos zapojilo téměř pět tisíc dobrovolníků, kteří v Beskydech uklízeli v rámci akce spolu Čisté Beskydy. Jedná se o rekordní účast. Naplnili bezmála 18 velkoobjemových kontejnerů na odpad.

Do sběru se letos zapojily celé firemní kolektivy, školy, dětské domovy i samotné obce. Všichni mohli využít celkem devět sběrných míst, které zaštítili dobrovolníci, ale také partneři akce. Přes pět set dobrovolníků prošlo například sběrným místem v Trojanovicích, o které pečovali zástupci generálního partnera RESIDOMO. Na každém sběrném místě dostali dobrovolníci prázdné igelitové pytle, jeden na plasty, druhý na směsný odpad, rukavice a malou pozornost na památku. Nasbíraný směsný odpad, plasty a velkoobjemový odpad svezou obce nebo provozovatelé rekreačních areálů na skládku.

Novým pomocníkem pro letošní úklid byla mobilní aplikace, díky které mohli zaznačit v mapě místo černé skládky nebo předmětu, který sběrači nedokážou vlastními silami odnést. Takzvanou Bordelapku vyvinul horolezec Libor Uher ve spolupráci s Krajským úřadem MSK. Nejen po akci Poděkuj horám, ale celoročně bude mapa s vyznačenými skládkami předávána průběžně obcím a majitelům pozemků, aby mohli lokalitu očistit.

Celodenní práci sběračů odměnili organizátoři koncertem a dětským programem na Ostravici v nádherném areálu hotelu Sluníčko, který dal své zázemí plně k dispozici. Díky Nadačnímu fondu RESIDOMO, který akci masivně podporuje dlouhodobě, dále díky partnerům MamiArt, BONATRANS GROUP, Lesy České republiky a Hyundai Dymos a mediálnímu partnerovi Hitradio Orion bylo možné připravit neopakovatelnou atmosféru a udělat z úklidu zážitkovou akci, na kterou nezapomenou dospělí ani ti nejmenší.

Účastníci akce se mohli zapojit do tří soutěží. Tipovací soutěž o počet nalezených pneumatik zastřešil partner akce Hyundai Dymos. Číslo 24 uhodli hned 3 lidé a získali hodnotné poukazy. Organizátoři odměňovali tradičně i kuriózní nález. O bizarnosti v přírodě znovu nebyla nouze. Dobrovolníci našli například kompletní gauč, někdo dokonce v horách vyhodil i kříž s postavou Ježíše, sadu vycházkové obuvi nebo dětské autíčko Tatra. Účastníci odpolední Afterparty zvolili nejkurióznější nález psací stroj v originálním kufříku a vítězka ze spolku seniorů Aktivsen si tak odnesla cenu od sportovní speciálky Tobi sport z Frenštátu. Mimo to bude tradičně zveřejněna fotogalerie dobrovolníků. Autor fotografie s nejvíce „to se mi líbí“ získá iPhone 6S od firmy SMOLO.