V den státního svátku na Václava se tisíce dobrovolníků vydají do Beskyd, aby znovu poděkovali horám. Šestý ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech se uskuteční na třinácti sběrných místech od Třince až po Frenštát s tradiční podporou generálního partnera Heimstaden, největšího poskytovatele nájemního bydlení v Česku.

Akce Poděkuj horám proběhne na státní svátek v úterý 28. září 2021. Dobrovolníci, kteří se rozhodnou poděkovat úklidem horám, se mohou dostavit na 13 sběrných míst v čase mezi 8 a 12 hodinou a vyzvednout si černé a žluté pytle – zvlášť na směsný odpad a zvlášť na plasty. Kromě toho budou k dispozici také pracovní rukavice a mapky s doporučenými trasami, které budou vytvořeny ve spolupráci s obcemi a správci lesů. Protože v posledním roce a půl se hory staly častým útočištěm obyvatel měst, budou přidána a posílena stanoviště ve Frýdlantu nad Ostravicí, Frenštátu pod Radhoštěm, Třinci, ale také v okolí Prašivé.

Veškerý vysbíraný směsný a velkoobjemový odpad ze sběrných míst svezou města a obce na skládku, plasty pak na dotřiďovací linku k recyklaci. Za snahu dobrovolně ve volném čase poděkovat horám odmění spolek Čisté Beskydy dobrovolníky přímo na sběrném místě díky podpoře Heimstaden milým dárkem. Nově se akce výrazně zaměří na osvětu především směrem k dětem. Proto budou na stanovištích ve Frenštátě, Frýdlantu a Třinci probíhat po celé dopoledne zábavné interaktivní vzdělávací hry o drobné ceny zaměřené na správné nakládání s odpady.

Na dopolední úklid naváže odpolední poděkování dobrovolníkům za jejich snahu ve svém volném čase pomoci dobré věci. Afterparty bude probíhat od 12:00 do 15:30 v areálu Na Pile na Ostravici. Návštěvníci se mohou těšit na zábavný rodinný program s vrcholem v podobě dětské show a koncertu se vstupným zdarma. Nejprve ve 12:30 potěší děti se zábavným programem znovu Míša Růžičková, ve 13:30 sdělí výzvu návštěvníkům hor starostové beskydských měst a obcí. Následně pak vystoupí se speciálním pásmem písní kapela Buty.

Naposledy přišlo poděkovat horám téměř 5 000 dobrovolníků, kteří pomohli Beskydy uklidit, ale také objevili celou řadu černých skládek, které byly následně zlikvidovány. Doufáme, že se v letošním roce zase všichni potkáme a společně s úctou poděkujeme těm našim krásným beskydským kopečkům a lesům.