Tradiční beskydská úklidová akce Poděkuj horám se uskuteční už v úterý 28. září. Dobrovolníci najdou na celkem 13 stanovištích v 9 lokalitách stánek s usměvavými koordinátory, kteří budou od 8 do 12 hodin vydávat kromě potřebných věcí k úklidu přírody také brožury s mapou doporučených tras. 

Na sběrných místech najdete stánek Čisté Beskydy, kde koordinátoři každému vydají černé a žluté pytle na odpad, pracovní rukavice a také ochotně poradí s výběrem trasy. Ve spolupráci s obcemi a správci lesů vznikly mapky, které dobrovolníkům poradí, kam se za úklidem okolní přírody vydat. To je novinka, kterou jsme připravili na základě četných dotazů z posledních let. Věříme, že to ocení každý, kdo si není docela jistý, kam se vydat poděkovat horám.

Co dodat? Zastavte se v úterý na kterékoliv stanoviště a vydejte se poděkovat horám. Ať už to bude jenom symbolickým úklidem okolní přírody nebo podniknete delší túru od jednoho sběrného místa k druhému. Smyslem akce totiž není Beskydy pouze uklidit, ale hlavně nejen dětem ukázat, že příroda má pro člověka obrovský význam a je potřeba ji chránit a uchovávat čistou pro další generace. 

Po dopoledním úklidu se pak všichni účastníci následně mohou těšit na program plný her a hudby v areálu pily na Ostravici, který začne ve 12 hodin. Mimo celou řadu aktivit pro děti bude na programu dětská písničkářka Míša Růžičková, která přiveze svou oblíbenou minidiskotéku. Rodiče si pak od 14:15 zazpívají známé hity kapely Buty. Program na Ostravici je pro všechny účastníky zdarma. Kromě toho budou ve 13:30 na podium pozvaní starostové a zapojených obcí a měst a společně pronesou výzvu, ve které návštěvníky hor vyzvou k ohleduplnosti k přírodě. 

Všechny nás totiž spojuje láska k beskydské přírodě, ve které žijeme a do které si chodíme odpočinout. Pojďme ji na státní svátek prokázat službu a poděkovat ji za její krásu a majestátnost společně. Spolek Čisté Beskydy se těší na všechny účastníky.