Starostové a starostky 10 beskydských obcí a měst s námi společně podepsali výzvu „Nebuďme lhostejní k našim horám“, která vyzývá návštěvníky Beskyd k odpovědném chování v přírodě. Jak celá výzva zní?

Představitelé beskydských měst Třinec, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Frenštát pod Radhoštěm a obcí Vyšní Lhoty, Krásná, Malenovice, Trojanovice, Čeladná a Ostravice společně podepsali výzvu, určenou turistům a všem návštěvníkům hor. Žádají v ní, aby se lidé chovali ohleduplně a nezdráhali se upozornit někoho jiného, pokud nejednají v souladu s pravidly slušného chování v přírodě. Tuto výzvu přednesli starostové a primátoři na pódiu ostravické pily na afterparty úklidové akce Poděkuj horám, rádi bychom vám ji ale sdělili a zvěčnili také zde:

„Beskydská příroda je zde pro nás v jakékoliv době, dobré i špatné. Nabíjí nás, poskytuje útočiště ve volném čase, těší nás svou krásou. V dobrém se tam vydáváme, s úsměvem potkáváme ostatní a s pozitivní energií se z ní vracíme do našich domovů. Za to těm našim horám děkujeme.

Ne všichni ale přírodu vnímají s pokorou a respektem. Sobectví a bezohlednost projevují a například tím, že v horách odhazují odpad, ničí, co jiní pro přírodu vybudovali, poškozují les využíváním zkratek, anebo vjíždějí a parkují svými auty nebo motocykly tam, kde to není povoleno.

Každý, kdo Beskydy miluje, by neměl být lhostejný k negativním projevům některých návštěvníků. Oslovme je vlídným slovem, usmějme se na ně a předejme jim myšlenku o tom, jak je potřeba naše hory chránit. Změňme společně pohled co nejvíce lidí nejen na Beskydy, ale na celý svět.

Děkujeme vám, že nejste lhostejní k negativním projevům v Beskydech!“